Burun spreyi bağımlılık yapar mı kullanım biçimine dikkat edin!
Sağlık Yazıları

Burun spreyi bağımlılık yapar mı kullanım biçimine dikkat edin!

Havaların soğumasıyla beraber mevsimsel olarak üst solunum yolu enfeksiyonları, burun tıkanıklığı gibi bulgular çoğumuzda yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle burun tıkanıklığı esnasında kullanılan burun spreylerine dair uzmanlar çok önemli uyarılarda bulunuyor. Burun spreylerinin bağımlılık yaptığını söyleyen uzmanlar, kullanım zamanına dikkat edilmesi gerektiğini, aksi taktirde daha ciddi meselelere yol açabileceğini söylüyor. Peki burun spreyi gerçekten bağımlılık yapıyor mu?  Burun spreyin dair tüm öğrenilmesi gerekenleri Kulak burun boğaz KBB Uzmanı Doç. Dr. Müzeyyen Doğan’dan bildik. İşte tüm merak edilenler!

UZUN MÜDDET KULANILAN BURUN SPREYLERİ KAN KIYMETLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR 

Uzmanlar uyarıyor! Kısa müddet kullanılması gereken spreyler uzun müddet kullanıldığı zaman, daha yüksek dozlarda kullanma meyli ortaya çıkıyor ve bağımlılık yapıyor. Burun spreyleri uzun süreli kullanıldığı zaman kan kıymetlerini değiştirebiliyor. 

BURUN MUKOZASINDA ZARARA ALANA OLUYOR 

Yapılan hayvan deneylerinde de beşinci günden sonra burun mukozasında zararın başladığı sekizinci haftanın sonunda ise artık kalıcı zarar alana geldiği gösterilmiştir.Doz aşımı ve yan tesirlerde terleme, süratli ve kumpassız kalp atışları kollanır.

KALORİFER VE KLİMALARA DİKKAT! 

Uzmanlar, burun tıkanıklığının sinüzit ve orta kulak cerahatine yol açabileceğini belirtiyor. Böyle gidişatlarda burun tıkanıklığının giderilmesi için kısa süreli burun spreyleri kullanılabilir. Ancak yaşanılan civarlarda kullanılan kalorifer  ve klimalar da solunan havanın nemini eksiltir. Burunda alana gelen kuruluk ve burun etlerinin buna tepkin neticesinde de tıkanıklık hissi alana gelebilmektedir

BURUN SPREYLERİ GEÇİCİ ÇÖZÜM SAĞLAMAKTADIR 

Burun tıkanıklıklarının sprey desteğiyle açılması geçici bir çözümdür. Spreyler buruna kan götüren minik damarların etrafındaki adale dokusunun kasılmasını sağlayarak, burun kanlanmasını eksiltir ve dokulardaki şişmeyi gidererek, burnumuzun açılmasını sağlar. Ancak bu geçici bir çözümdür, takribî 6 saat sonra bu adaleler hafifleyerek burun mukozası ve konkalar daha fazla şişerek burun tıkanıklığı daha çok çoğalmaktadır. Burun spreylerinin içerisinde ylometazolin veya oksimetazolin maddeleri bulunmaktadır. Bu sebeple uzun müddet kullanılırsa doku zararını gidermek için öncelikle bu spreylerin kullanımının kesilmesi gerekmektedir. 

KULLANIM BİÇİMİNE DİKKAT EDİN 

Kısa süreli kullanılması gereken xylometazolin veya oksimetazolin faktör maddeli burun spreylerinin muhtelif hastalıklar sonrasında tıkanıklıkları gidermede fayda sağlamaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken şey kullanım müddetidir. Kullanım müddetinin 3-5 gün ve günde 3-4 kere ikişer puf biçiminde olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.