Kanserden korunmanın yolları nelerdir?
Sağlık Yazıları

Kanserden korunmanın yolları nelerdir?

Kanser çağımızın hastalığı olmasıyla birlikte bir gecede oluşmamaktadır, harcadığımız kumpassız yiyeceklerden ve bir zaman sürecinde kaynaklanmaktadır. Kansere karşı savaşan gıdaları harcayarak bu gidişata tutulma olasılığımızı en aza indirebilirsiniz.

Omega 3 yağ asidi kapsayan deniz somonu, kanser ile savaşta ehemmiyetli bir yere sahip.

43708_16.jpg

Tabi kanserden korunmak için rastgele bir şikayetinizde hekiminize görünmeyi asla ilgisizlik etmeyin.

43708_1.jpg

İlk olarak şekerli besinleri vazgeçmelisiniz! Şekerli meşrubatlar şişmanlamaya ve şeker hastalığına sebebiyet vermesinin yanında kadın faize sistemlerinde görülen kanser cinslerinin yaradılış riskini çoğaldırıyor.

43708_2.jpg

Bir araştırmaya göre çok fazla şekerli meşrubatlar harcayan kadınlar, hiç içmeyenlere oranla % 87 daha fazla oranla bu kanser cinslerine tutulma tehlikeyi taşıyorlar.

43708_3.jpg

Çiçekli sebzeler harcayın,
Haftada en az bir kere brokoli ve onun familyasından olan karnabahar, lahana ve Çin lahanası yiyen bireylerde bu yiyecekleri ayda bir kezden az harcayanlara oranla daha düşük böbrek kanserine tutulma tehlikeyi olduğu belirtiliyor.

43708_4.jpg

Araştırmalar kalsiyumun sütun kanserine karşı gözetici tesirleri olduğunu gösteriyor.

43708_5.jpg

Çalışmalar gösteriyor ki gününün çoğunu oturarak geçiren bireyler masa başında daha az zaman geçirenlere göre %24 oranında daha fazla sütun ve endometriyal kanser cinslerine tutulma tehlikeyi taşıyor.

43708_6.jpg

Başka çalışmalar da gösteriyor ki TV karşısında çok zaman geçiren bireyler, daha az TV izleyenlere oranla %54 daha fazla sütun kanserine tutulma tehlikeyi taşıyor. O zaman haydi, ayağa kalkın ve hareket edin.

43708_7.jpg

Brokolinizi buğuda pişirin,
Brokoli, sık sık yememiz öğütlenen kanser önleyici harika bir gıdadır.

43708_8.jpg

Araştırmalar, buğuda pişirilen brokolinin kızartılan, ocakta pişirilen veya mikro dalgada pişirilen brokoliye oranla daha fazla sebzedeki sıhhatli bileşenler kapsadığını gösteriyor.

43708_9.jpg

Yumurtada bulunan kutun, beynin en ehemmiyetli yapı taşı olduğu için belleği gözeterek erken bunama tehlikesini azaltıyor.

Ancak söz mevzusu kanser olunca, genetik etkenler ve hayat stilini de içeren pek çok değişken var.

43708_11.jpg

Kivi yiyin,
Kivi ufak bir meyve olabilir ancak verimi sandığınızdan büyük. Zira kapsayasında kanser ile savaşan C vitamini, E vitamini gibi antioksidanlar ve lutein kapsar. .

43708_12.jpg

Soğan yiyin,
Tahlilciler soğan ve arpacık soğanının yüksek oranda antioksidan ve muhtelif kanser cinslerindeki hücre gelişmesine mani olan bileşenleri kapsadığını belirtiyor.

43708_13.jpg

Kırmızı üzüm atıştırın,
Kırmızı üzüm bir antioksidan kaynağıdır. Bu madde lenf, mide, meme ve karaciğer kanserlerinin yaradılışını yavaşlatır.

43708_14.jpg

Deniz somonu yiyin,
Haftada üç kere ve daha fazla balık yiyen kadınların %33 oranında sütunda kansere dönüşen poliplere tutulma tehlikeyi eksildiğini gösteriyor.