Genel Sağlık

Evcil hayvan nasıl seçilir?

.

.jpg

Konutunuzda sizi şartsız koşulsuz seven, tatlı mı tatlı bir canlının daha olması harika olmaz mıydı? Uzmanların da çocuk gelişimi için özellikle nasihat ettiği evcil hayvanlara bir şans tanıyın. Onun bir oyuncak değil, canlı olduğunu da unutmayın. Bu surattan gereksinimlerini karşılayamayacağınız hayvanlardan uzak durun.

Peki bu tercihleri neye göre yapacağız?

26937.jpg

Çocukların gelişiminde evcil hayvanların yeri

Çocuğunuzun doğduğu andan itibaren gerek banyoda ördeklerle, gerekse yatağında sarılarak yattırdığınız ayıcıklarla agresifliklerini ve sıkıntılılıklarını yatıştırdınız. Evcil hayvanlar da aynı biçimde çocuğunuzun sosyalleşme sınamalarında, insanlarla etkileşim kurmalarında ve mutluluğu, yeisi paylaşabilmelerinde büyük rol sahibidir.

26938.jpg

Beş-altı yaşlarında çocuklarda harekât yarıyılı başlar.

Ancak soyut asılları henüz kavrayamaz ve hep merak içinde olurlar. Misalin vefatı ve doğumu sizin çocuğunuza somut ifadelerle anlatmanız gerekebilir. Bu gibi gidişatlarda ise evcil hayvanın ehemmiyeti büyüktür.

26941.jpg

Doğum ve vefat gibi çocuk için çok travmatik olabilecek kavramları bir hayvanla bilmek, çocuğun bu değişik bilgilere geçimini sağlayacaktır. Misalin, çocuğun balığının can vermesi ile balık için tertip edilen bir merasim onun bu vefat kavramına alışmasını sağlayacak ve yeni bir balığın alınması ile yaşamın sürdüğünü görmesine destekçi olacaktır.

26942.jpg

Aile içinde ortak karar alınması

Evcil bir hayvan alınırken tüm aile bireylerinin oluşabilecek tüm meseleler ve çözümleri düşünmeleri gerekir. Çocuğun köpek istemesiyle hemen bir köpek alınmamalı.

Bunun için ortak bir düşüncede sabit kalarak bir evcil hayvan sahibi olmalısınız.

26943.jpg

Uygun hayvan seçimi

Bir hayvanla beraber yaşama fikri size ve çocuğunuza neşe verebilir. Fakat konutunuzu ve yaşam şeklinizi düşünmelisiniz. Ona bakarken zorlanmamalısınız. Ayrıca konutunuzda yaşayan insanların alerjik durumlarına göre de evcil hayvan seçilmelidir. Konut içinde yaşayanların hastalıkları ve rahatsızlıkları tespit etilmeli ve buna uygun tercih yapılmalıdır. Bunların dışında bir de ekonomik vaziyetinizi göz önünde bulundurmalısınız. Zorunlu rehabilitasyonları, mamaları ve bunun dışındaki giderleri için bu kategori çok önemlidir.

26944.jpg

Çocuklu ailelerin dikkat etmesi gerekenler;

– 3-4 yaşın altındaki çocuklar henüz saldırganlık güdüleri ve hiddet hakimiyetini beceremediklerinden evcil hayvanlarla beraberken kesintisiz gözlemlenmelidir.

26945.jpg

– Çocuklar evcil hayvanın bakımıyla alakalı savsak davrandığında ebeveynler mesullüğü üstlenmelidir. Bu evcil hayvan için sıçranmaması gereken bir gidişattır. Ancak bu vaziyet çocukla konuşulmalı, gerekirse tekerrür mesullük verilmelidir.

– Çocuklara evcil hayvanlarının tıpkı insanlar gibi yeme, içme ve dolaşma gereksinimleri olduğu yumuşak bir tutumla anımsatılmalıdır.

– Şayet çocuğunuz evcil hayvanının umursamama etmeye devam ediyorsa hayvan için yeni bir konut bulunması da gerekebilir.

– Ebeveynler misal teşkil etmek vaziyetindedirler. Evcil hayvan sahibi olunması mevzusunda da çocuklar en iyi ebeveynlerinin tavırlarını gözlemleyerek öğreneceklerdir.

26946.jpg

İnsanlarla en rahat irtibat kurabilen hayvan hangisidir?

İlk başta akla gelen köpektir.

Hastalandığınızda ve ağladığınızda kesintisiz sizi eğlendirmeye ve iyileştirmeye çalıştığını görürsünüz. Ancak köpek, kedi, kuş ve kaplumbağa ile ilişkileriniz tamamen size bağlıdır. Sizin alışmanızla ve aranızda ki ilişkinin ebadıyla ilgilidir.

26949.jpg

Her şey yolunda gittiğinde siz ve evcil hayvanınız harika bir takım haline geleceksiniz. Çocuğunuz ve sizin için evcil hayvanınızla geçireceğiniz vakit en neşeli dakikalarınız olarak hep andırılacaktır.

26948.jpg
.