Genel Sağlık

Bu perhizleri yapanlar, bayramda kilo almayacak!

.

.jpg

Çağımızın ehemmiyetli meselelerinden biri olan fazla kilolar ve obeziteye ile gayret için her gün yeni yöntemler sınanıyor. Günümüzün en ehemmiyetli sağlık meseleyi haline gelen kiloluluk ve obeziteye karşı şahısların en sık müracaat ettiği yöntem perhizlerdir.

Kilolulukla gayret ve formumuzu gözetmek için yaşam süresince dikkat edilmesinin ehemmiyetine değinen Doç.Dr. İbrahim Aşkar, şuursuzca uygulanan perhizlerden fayda görmenin olası olmadığını belirtti.

Ramazan bayramı ve tatil süresince de natürel perhizlerden birinin uygulanması halinde kilo vermenin olası olduğunu söyleyen Doç.Dr.Aşkar’ın önerdiği perhizler ve uygulama biçimleri:

20824.jpg

Patates perhizi

Düşük karbonhidrat alımı temeline sabreden patates perhizinde günde 600 kalori alınması öngörülür.

Bir kere yapılması önerilir, tekerrürü uygun değildir. Patates haşlanmış olarak harcanır. Patetes hep şişmanlattığı şeklini öğrenilir. Oysa patates beden için için zorunlu bir çok minerali içeriyor.

5487.jpg

Çikolota perhizi

Çikolota protein, yağ, karbonhidrat, demir, fosfor, magnezyum ve kalsiyum kapsamaktadır. Bu sebeple kemik yapısı kuvvetlendirip, adale ve asap sistemi işlevlerini tertip etmede dayanakçı olur. Çikolota fazla alınmamak kaydıyla kilo alınmasına yol açmaz. Günlük 1250 kalori alımını kasteden çikolota perhizi ile 15 günde 3-4 kilo verilebilir. Çikolota perhizi üç-dört hafta zaman ile uygulanabilir. Karbonhidrat, fosfor, potasyum ve kalsiyum açısından fazla zengin olduğundan diyabet ve böbrek hastalarında çikolota perhizi önerilmez.

9057.jpg

Limon perhizi

Barsaklarda yağların emilimini maniler, dezenfekte eder ve cildi canlandırır.

Başka Bir Deyişle günde 1000 kalori daha az yemek gerekir. Diyabet perhizi başka bir deyişle şeker hastalarına verilen perhize eş vasati günlük 1200 kalori alınan bir perhiz belirlenip, yağ alımı asgariye indirilmelidir. Vitamin C içeriği açısından zengin olan limon zehirli maddeleri attırma özelliğine sahip olduğu için bedende su yakalanması ve ödem yaradılışını manilerken, selülit yaradılışını da eksiltmektedir Suyunu sıkarak veya rendeleyerek, günde vasati dört limon harcamak gerekir. Kış aylarında toksik maddelerinde atılımında oldukça verimlidir. Vitamin C en öneml antioksidanlardan biri olup doku gençleştirilmesinde verimlidir.

6586.jpg

Soğan çorbası perhizi

Üç gün içinde iki-üç kilo vermek emeliyle yapılır. Günlük ortalam 500 kalori alınması öngörülür. En fazla üç gün uygulanabilir. İkinci defa

2359.jpg
.