Milletvekili yapmadık can verdirdik!
Genel Sağlık

Milletvekili yapmadık can verdirdik!

Tercih coşkuyu yaşayan ülkemizde, kadın milletvekili aday rakamlarının azlığı ve çoğalması için verilen mücadaleyi konuşurken KESK, Türkiye’de kadın olmanın en acı bir güzergahını gözler önüne serdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, ”Her gün üç, beş kadın öldürülür hale geldi. Ülkemizde kadınların yaşam teminatı kalmadı” dedi.

Çınar, KESK Genel Merkezindeki basın buluşmasında, kadına müteveccih şiddetin, taciz ve tecavüzlerin münferit olmaktan çıkıp ”sistematik” hale geldiğini korundu.

Kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzler ile çocuklara müteveccih istismara dikkati sürüklemek için Konfederasyonlarının geçen yıl bazı sivil toplum kuruluşlarıyla ‘‘kimliğimin, vücudumun ve emeğimin sömürülmesine karşı çaba ediyor, barış için yürüyorum” temasıyla İstanbul ve Hakkari’den Ankara’ya bir yürüyüş tertip edildiğini hatırlatan Çınar, Şanlıurfa’da basın açıklaması yapmalarına izin verilmediğini, bazı aktivistlerin nezaretine alınırken Konfederasyon Genel Başkanı hakkında dava açıldığını belirtti. İlk mahkemenin 26 Nisan’da Şanlıurfa’da yapılacağını dile getiren Çınar, ‘‘Kadına müteveccih şiddete ve kırımlara karşı çaba edenleri değil, katilleri ve tecavüzcüleri suçlayınız. Suçlanması gerekenler, kadınlara uygulanan baskı ve kırıma karşı çıkan, dayanan, çaba eden kadınlar değildir” diye konuştu.

Kadına müteveccih şiddetin devam ettiğini de anlatan Çınar, ”Her gün üç, beş kadın öldürülür hale geldi. Ülkemizde kadınların yaşam teminatı kalmadı’‘ dedi.

Çınar, kadına müteveccih baskı ve şiddetin sona ermesi için kadın teşkilatlarının yanı gizeme sendikaların, emek ve iş teşkilatlarının da görev ve mesullüklerinin çoğaldığını kaydetti.

MART’TA 24 ANNE ÖLDÜRÜLDÜ

Bianet’in gazetelerden, internet sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre erkekler martta: 24 kadın, üç erkek ve bir çocuğu öldürdü; 11 kadın, üç erkek ve bir çocuğu yaraladı. 20 kadın ve iki çocuk tacize, bir kadın, bir erkek ve bir çocuk tecavüze maruz kaldı. İki kadının intihar ettiği öne sürüldü, iki kadın intihar teşebbüsünde bulundu. Üç kadın gaspa maruz kaldı.

Cinayet, yaralama, taciz, tecavüz ve gasp vakalarının faili olarak 49 erkek ve 15 çocuk ile bir kadın nezaretine alındı, hapsedildi ya da firari vaziyete düştü. Katil zanlılarından üçü intihar etti, ikisi intihar teşebbüsünde bulundu. Hatay’da karısını rehin alıp silah ile vurarak ağır yaralayan bir birey intihar etti.

Geçen sene aynı yarıyılda erkekler 20 kadını öldürmüş, en az 83 kadın ve çocuk taciz ve tecavüz mağduru oldmuştu.