Bonzai Kalıcı Risk Saçıyor
Kanser

Bonzai Kalıcı Risk Saçıyor

Her uyuşturucu madde gibi bonzai olarak adlandırılan madde de kalıcı psikolojik hastalıklara sebep oluyor.

Son günlerde ismini sıklıkla dinlediğimiz ve gençler arasında süratle yayılan Bonzai ve benzeri sentetik uyuşturucular; Türkiye ’de Jamaican, Bombay mavisi adlarıyla, yurtdışında ise K2 ve Spice adlarıyla da adlandırılıyor. Bu uyuşturucu, Bonzai bitkisinin muhtelif zehirli kimyevilerle karıştırılmasıyla elde ediliyor. Bu kimyevi maddelerden bazılarının neler oldukları ve uzun vadede ne gibi hasarlara neden oldukları henüz bütün olarak bilinmiyor. Ancak, eroin seviyesinde bağımlılık yapabilen bu uyuşturucular, kullanıcıları kalıcı psikolojik hastalık ve vefat tehlikeleriyle tehdit ediyor. REEM Nöropsikiyatri Merkezi ’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, mevzuyla alakalı görüşlerini paylaşıyor.

Bağımlılığa devam etmek faciaya çekiyor

En riskli uyuşturucular arasında yer alan Bonzai, gençler arasında vefat saçıyor. Uyuşturucu rehabilitasyonlarında kullanılan telkin, psikoterapi gibi usullerle bağımlılığın bırakılması bazı hastalarda ‘ ’Nasıl olsa istediğim zaman bırakabiliyorum, bir kere içmemde ne var ki. ’ ’ fikriyle uyuşturucuyu bırakmayı ertelemeye ya da tekerrür başlanmasına neden olabiliyor. Ancak bırakmayı ertelemek ya da tekerrür kullanmaya başlanmak şahsı faciaya çekiyor. Zira kullanıcı tekerrür tekerrür uyuşturucuya dönmekte, bu ise kalıcı fiziksel ve psikolojik hastalıkların oluşarak ağırlaşmasına, giderek beynin ve bedenin tükenmesine neden olmaktadır.

Yüksek bağımlılık oluşturuyor

Bonzai kullanan birçok şahıs, henüz bu sentetik uyuşturucunun nasıl bir zehir olduğu mevzusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bu uyuşturucu bağımlılığında, kokain ve eroin gibi giderek artan dozlara lüzum dinlenmektedir. 7-8 ay sonra başlangıçta alınan ölçünün 20-30 misline çıkılmakta, bu ise beynin iflası anlamına gelmektedir. Bonzai hızla bağımlılık geliştirmekte, kullanıcıları bir gün bile kullanmadan duramamakta, hayatları yalnızca uyuşturucu üzerine odaklanmaktadır. 

Unutulmamalıdır ki, her uyuşturucu madde daha güçlü bir uyuşturucuya mutasyon yapar, kullanılan maddenin dozu giderek çoğalır ve en sonunda da vefatla sonuçlanabilir. Erişilen sahte neşe hali ne kadar yüksekse, bağımlılık derecesi de o kadar şiddetli olur. Şahıs natürel zevklerden neşe alamaz olur, nihayetinde beyin ve beden iflasa gider.

Bonzai, kalıcı psikolojik hastalıklara neden oluyor

Bonzai maddesini yüksek dozda kullanan bireyler, vefat hissini yoğun bir biçimde yaşar. Bonzai, bir nevi panik hücum tesirlerini ortaya çıkararak soluk alamama, bayılma hissi, kalp çarpıntısı gibi tesirlerin sürekliliğini kronik bir psikolojik rahatsızlığa çevirir. Öteki uyuşturucular gibi mutluluk, coşkunluk vermesinden çok ajitasyon, asaplılık, algılarda bozukluk yaratması sebebiyle kabahat operasyona meylini de beraberinde getirir. Ayrıca duygu vaziyet bozukluğu, bunalım, odaklanamama, anksiyete, içe dönüklük, yalnız kalma isteği, sıkıntılılık, fazla fobi, kaygı, telaş, unutkanlık, bilme eforluğu, asaplılık, dargınlık, ani tepkiler de Bonzai kullanımıyla ortaya çıkabilen meselelerdendir.

Kalbin durmasına neden olabilir

Bonzai, temelinde birkaçı bilinmekle beraber hangi kimyevilerden oluştuğu bütün olarak bilinmemektedir. Uyuşturucunun alınmasından 3-5 dakika sonra, yoğun bir vefat fobisi ile beraber sanki bir panik tablosu yaşanmaktadır. Kalbin atışları anormal yükselmekte, bazen de yüksek ritme ayak uyduramamakta ve durmaktadır. Bireyin vefatının ise, kalp krizinden oluştuğu sanılmaktadır. Bu sebeple, kuşkulu kalp krizi vefatlarında Bonzai kullanımı incelenmelidir.

Bonzai beyne ciddi hasarlar veriyor

Bonzai ’nin beyne olan devirici tesirleri, bazen bir kere kullanımda bile kendini gösterebilir. Beynin bilme ve idrak etme merkezlerinde kalıcı bozulmalar yapabilen Bonzai; idrak etme, algı, bilme ve bellekte kalıcı bozulmalar yapabilmekte, insanı sanki robotlaştırmaktadır. İlerleyen süreçte dikkat ve düşünce yapısı da bozulmakta, demans benzeri belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Bonzai maddesinin bedene verdiği öteki hasarlar

Bonzai kullanımı anında ve sonrasında şahısta ortaya çıkan semptomlar; bitkinlik, konuşma bozukluğu, yürüme bozukluğu, gözde kanlanma ve morarma, göz bebeğinin ışığa tepkisinde değişiklikler, mide ve bağırsak problemleri, dinleme problemleri yankı, ses kaybı biçiminde sıralanabilir. Bonzai rastgele bir coşkunluk, mutluluk hissi yaratmadığı halde şahıs histerik biçimde gülebilir ve aniden acıklı veya asaplı pozisyona geçebilir. Bu şahısta duygularını yönlendirememe hali oluşturur ve uzun vadede şahıs bunalıma çekilir. Çocuğunun kullandığından kuşku eden ebeveynlerin dikkatli olması, fiziksel ve psikolojik tesirlerini takip edip bu problemin önüne geçmesi gerekmektedir. Gerektiğinde profosyonel takviye alınmalı, asla geç kalınmamalıdır.