Boğaz ağrısı neden olur iştahsızlığı nasıl tesirler rehabilitasyon usulleri nelerdir?
Sağlık Yazıları

Boğaz ağrısı neden olur iştahsızlığı nasıl tesirler rehabilitasyon usulleri nelerdir?

Boğaz ağrısı, genellikle bademciklerde irin oluştuğu zaman karşılaşılan bir gidişattır. Hem erişkinlerde hem de çocuklarda sık sık görülen bu ağrılara, üşütme, salgın, hava metamorfozları gibi etkenler neden olur. Yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde aralıksız değişen hava sıcaklıkları beden ısısını da etkilendiğinden hastalıklara tutulma tehlikeyi büyüktür. Bunların yanında polenler, alıngan bünyeye sahip şahıslarda alerjik tepkinleri çoğaldığından boğazda ağrı ve kaşıntı gidişatı da sık sık karşılaşılmakta. Peki ya bu ağrıları en hafif biçimde atlatmak için neler yapmalıyız? Çocukları nasıl gözetmeliyiz? Okan Üniversitesi Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emin Ünüvar anlattı.

 BÖBREK İLTİHABI YAPABİLİR!

Boğaz ağrısı çoğu kere boğaz bölgesindeki ulusun ‘bademcik’ dediği dokunun iltihaplanmasına bağlıdır. Etmenler çoğu kere virüsler iken, yüzde 15-30 oranında yeniden ulusumuzun “beta mikrobu” diye bildiği bakterilerin neden olduğu boğaz enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Şayet bu bakteriyel faktör neden ise hastalık geçtikten sonra yüzde 1-3 oranında olmak üzere akut eklem romatizmasının büyümesine neden olabilir. Bazı olaylarda böbreklerde irine yol açıp, nefrit yapabilir. Boğaz ağrısında semptomatik dayanakçı rehabilitasyonların kullanılabileceğini şayet beta faktörü boğaz kültüründe izole edilmişse de bu gidişatta antibiyotik kullanılması gerekmektedir. 

ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIĞA NEDEN OLUR

Boğaz ağrısı olan çocuklar aynı zamanda iştahsızlık da yaşar. Yemek yemesi ve yutması güçleşeceğinden bu hastalık bütün bir çile haline kazanç. Su, akışkan alımımızı artırmalıyız. Bol akışkan alımı boğazdaki kurumayı maniler, korunma bariyerlerini kuvvetlendirir, gözetici bazı akışkanların sıvılığını artırır, yangıyı da bir ölçü eksiltir. Tuzlu su gargaraları, kolay ama gevşeticidir. Bir kadeh suya su kadehi yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek yapılabilir. Tadı külfetli olursa limon veya bal ilave edilebilir.

TAVUK SUYU ÇORBASI İÇİN!

Sıcak meşrubatlar içinde çay, kekik çayı, nane çayı, yeşil çay, ıhlamur gibi nebat çaylarının boğazı hafifletecektir. Çorbalardan, özellikle tavuk suyu çorbasının boğaz ağrısını eksilttiği öğrenilmektedir. Ağrı kesici ve antiinflamatuar özellikli ilaçlar, ki bunlar ateşi de düşüren ilaçlardır, kullanılabilir. Ökaliptus kapsayan pastiller seçim edilebilir. Pastil kullanımı ile irin bölgesindeki yangı bir ölçü eksiltilir, salgı çekilir ve hafifleme sağlar. Yatak istirahati ehemmiyetlidir. Yatak istirahati ile virüslere karşı savaşma eforumuz çoğalmaktadır. Dinlenmek süratle düzelmeyi sağlayacaktır.