Böbrek taşı neden olur her 5 bireyden 1'inde görülüyor!
Sağlık Yazıları

Böbrek taşı neden olur her 5 bireyden 1’inde görülüyor!

Böbrek taşı rahatsızlığı günümüzde oldukça yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Öyle ki her 5 bireyden 1’in de bu rahatsızlık görülüyor. Bireyin yaşam niteliğini bozan bu rahatsızlık günlük yaşamı neredeyse durmak noktasına getiriyor. Peki bireyi bu noktaya getiren böbrek taşına neden olan şey nedir? Böbrek taşı neden olur? Bulguları nelerdir? Rehabilitasyonu var mıdır? Elmaelma.com olarak tüm bu suallerin cevaplarını sizler için hazırladık. Bunun yanı gizeme yapılan araştırmalara göre böbreklerdeki taşları döktüğü söylenen karışım tarifini de  içeriğimize ekledik. İşte böbrek taşlarına dair tüm merak edilenler! 

BİREYİN YAŞAM NİTELİĞİNİ BOZMAKTADIR 

Böbreklerde taş oluşmasının pek çok değişik sebebi bulunmaktadır. sebepleri şöyle sıralayabiliriz. Etrafsal etmenler, genetik, bedendeki su oranının az olması vs. Böbreklerde oluşan taşlar bireyin yaşam niteliğinin bozulmasına neden olmaktadır. Özellikle idrar akışını bozan bu rahatsızlık şiddetli kramplara ve karın ağrıdene de neden olmaktadır. 

ZAMANINDA MÜDAHALE ÇOK BÜYÜK EHEMMİYET TAŞIYOR 

Böbrek taşlarına zamanında müdahale edilmesi çok büyük ehemmiyet taşımaktadır. Zamanında müdahale edilmeyen bu taşlar ilerleyen günlerde ciddi komlikasyonlara yol açabilir. Taşların oluşmasının reel sebebi böbrekte kalan kalsiyum ve mineral parçalarının sertleşip toplanmasıdır. İdrar sırasında ağrı alana gelmektedir. Kanalların tıkanması idrarın ağrılı bir biçimde yaşanmasına neden olmaktadır. Bu hastalık hemen bulgu göstermektedir. Ve sın dermanı da operasyondur. 

BİR HAYLİ BULGUSU BULUNMTAKDIR 

Böbreklerinizde taş olup olmadığını pek çok yolla kavrayabilirsiniz. Böbrek taşının bir hayli bulgusu bulunmaktadır. Bunlardan en ehemmiyetlisi karın bölgesinde başlayan ve bireyin ayakta durmasını güçleştiren ağrılara neden olmasıdır. Bunun yanı gizeme idrar sırasında yanma, mide bulantısı, kusma, idrarın koyu renkli ve kokulu olması gibi sebeplerde görülen bulgular arasındadır. Ama böbrek taşının en şiddetli bulgusu zayıflamadır. 

BOLCA SU İÇMEYE ÖZEN GÖSTERİN 

Böbrek taşını önlemek istiyorsanız yapmanız gereken en ehemmiyetli şey bol ölçüde su içmek olacaktır. Ortalam 2,5 litre su içmeniz yeterli olacaktır. Su böbrek üstü bezlerinin çalışması için zorunludur. Bu sebeple bol su içmeye özen göstermelisiniz. 

TUZDAN UZAK DURUN 

Böbrek taşından korunmak istiyorsanız tuzdan netlikle uzak durmalısınız. Zira sodyum taş yaradılışına neden olan tesirli bir maddedir. Bu sebeple tuzdan olabildiğince uzak durmayı deneyin. 

BEDENİNİZİN GEREKSİNİM DİNLEDİĞİ KALSİYUMU NATÜREL YOLLARLA ALIN 

Dikkat faktörüz gereken noktalardan biri de bedeninizin gereksinim dinlediği kalsiyumu natürel yollarla almak. İlaçlarla alınan kalsiyum oksalat maddesinin birikmesine neden olabilir.Bu da böbrek taşının oluşmasına neden olabiliyor.

BÖBREK TAŞLARINDAN BU YOLLA KURTULUN 

Böbrek taşının oluşmasına neden olan iki madde vardır. Bunlardan biri oksalat öbürü de fosfattır. Bu kristaller birleşerek taş oluşturmaktadır. Bu kristallerin yaradılışını yasaklayan en tesirli yiyecek ise limondur. Yapıln araştırmalar limonun bu rahatsızlıkta tesirli olduğunu ortaya koyuyor. Yapmanız gereken tek şey, 5 adet limon, 6 yaprak nane ve 3 kadeh suyu mikserde karıştırıp günde 1’er kadeh harcamak. Bu yöntem sayesinde kısa müddet içerisinde böbreğinizdeki taşları dökeceksiniz.