Genel Sağlık

4 adımda daha dik göğüsler

….

.jpg

Çok sık kilo alıp vermekten, yanlış egzersizlerden ya da spor yapmamaktan bazı bayanlarda göğüslerin erkenden sarkıp elastikliğini kaybettiğini söyleyen Fitness Eğitmeni Elif Hotaman’ın göğsünüzü dikleştirecek tekliflerini sizler için derledik.

13206.jpg

Kolunuzun üzerinde durun

“Yere dümdüz, sırtüstü uzanın. Bacaklarınız dizlerinizden bükük biçimde dursun. İki elinize dambıl ya da birer litrelik su şişeleri alın. Şimdi ‘dambıl fly ’ hareketini yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için, Kollarınız gergin bir biçimdeyken havada yukarıyadan alta büyük daireler çizin. 12 defa yineleyeceğiniz bu hareket göğsünüzün bütün açılmasını sağlıyor ve sarkmaları önlüyor.”

15276.jpg

Şınav çekin

“Biçimdeki gibi elleriniz ve dizlerinizin üzerinde durun. Dirsekleriniz yana doğru bakmalı. Kollarınızı dirseklerinizden büküp alt yukarıya doğru inip çıkarak şınav çekin. Bu hareketi 12 defa yineleyin. Hareketler sırasında kumpaslı olarak soluk alıp vermeyi unutmayın. Bu hareketle göğüs ve arka kol adalelerini çalıştırmış olacaksınız. Bunun dışında ön omuz adaleleriniz de etkin hale gelecek. Şınav, özellikle güçsüz olanlar ve yeni başlayanlar için oldukça iyi bir başlangıç hareketi aynı zamanda…”

5879.jpg

Açıp, kapayın

“Yerde, dizlerinizin üzerinde durun. Gövdeniz olası olduğunca dik olsun. Ellerinize yeniden ağırlıklar alın ve kollarınızı dirseklerden bükük biçimde ortada birleştirin. İki kolunuzu da yanlara doğru açın. Ardından ilk pozisyonunuza dönün. Bu açıp kapama hareketini aynı biçimde 12 defa yineleyin.
Ve azıcık zorlanın..”

12952.jpg

Bütün şınav sürükleme

Son egzersizimiz bütün şınav sürükleme. Kollar tamamen gergin olsun. Tüm beden ağırlığınız kollarınızın üzerinde. Yeniden kumpaslı soluk alış verişine dikkat ederek şınav çekin. Fakat karnınızın yere dokunmamasına dikkat etmelisiniz.

Başta zorlansanız da 12 defa yapmayı ilgisizlik etmeyin. Bu rakamı gün geçtikçe daha da artırabilirsiniz. Bu hareketin tüm göğüs adalelerinizin çalışmasını sağladığını da ekleyelim.
Bu egzersizler göğüslerinizi forma sokacak ve daha dik durmasını sağlayacak.. Cok fazla sarkıklık için natürel ki cerrahi müdahale gerekecektir.

20301.jpg