Genel Sağlık

Soğuk havalarda bakım nasıl yapılır?

.jpg

Dermatolog Buket Pençe, soğuk hava ile temas eden tenimizin sarih bölgelerinin alınganlaştığını ve çatladığını belirtiyor. Ayrıca alerjik bireylerde yünlü, sentetik, ten elbiselere karşı kontakt dermatitler kış aylarında daha sık görülüyor.Bu meselelere mani olabilmek için ten bakımında izlenebilecek adımlar şu biçimde sıralanabilir.

34439.jpg

Nemlendirme

Yüz ve beden ten tipine uygun ıslatıcılar gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit kapsayanlar her banyodan sonra uygulanmalı ve kuruluğa mani olunacak biçimde ıslatıcılar daha sık sürülmelidir.

15035.jpg

Güneş gözetmesi


Soğuk havalarda da güneş gözetmesi devam ettirilmelidir. Özellikle karda yüksek yerlerde güneşin tesiri çoğalmaktadır. Yağmurlu havalarda dahi güneş açtığında ışığa duyarlı ciltler en az 15 – 30 etken sprey, krem veya losyon formlarındaki gözeticilerden kullanmalıdırlar.


15036.jpg

Tırnak bakımı

Tırnaklar da soğuk havalarda daha çok kırılmakta ve incelmektedir. El kremleri, tırnakları gözetmek için yeterli olmamaktadır. Bu sebeple tırnak gözetici kremlerin kumpaslı kullanılmasına dikkat edilmelidir.

15037.jpg

Ayak bakımıSoğuk günlerde kalın çoraplar, bot, çizme içinde uzun zaman kalan ayaklara salisilik asit ve üre kapsayan krem ve pomadlar kumpaslı olarak uygulanmalıdır. Ayrıca mantar öldürücü maddelerin sprey, pudra, köpük, krem biçiminde uygulanması, mantar enfeksiyonlarına karşı ayakları gözetmektedir.


15038.jpg

Saç bakımı

Saçları soğuk hava ve etraf lekeliliğinden gözetmek için yumuşak şampuanlar ve saç kremleri uygulanması, saçları ve tırnakları kuvvetlendiren biotin, çinko, demir kullanılması kışın özen gösterilmesi gereken bir öbür mevzudur.


15039.jpg

Beslenme

Beslenme de teni gözetmek için dikkat edilmesi gereken bir etmendir. A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, demir, selenyum alımı yanında zayıflama perhizlerinin mübalağa etilmemesi ve yağ, karbonhidrat kısıtlamasının dozunda yapılması ehemmiyetlidir.

15040.jpg