Bitki çayları çok harcanıyor
Bağışıklık Sistemi

Bitki çayları çok harcanıyor

Kışın gelmesi, hastalıkların çoğalması, öksürük, balgam, halsizlik gibi şikayetlerin de çoğalması insanları bitki çaylarına yöneltiyor.

Havaların soğuması üzerine yurttaşlar soğuğa bağlı hastalıklara tutulmamak için fesleğen, hatmi çiçeği, meyan kökü, zencefil, zerdeçal, tarçın, hibiskus gibi bitkilere yöneliyor. Hava sıcaklıklarının daha da düşeceği ihtarları üzerine yurttaşlar, aldıkları bitkiler ve bitki karışımlarının çayını yapıyor. Son yarıyıllarda kış bitkilerine yoğun alaka olduğunu belirten 20 yıldır aktarlık yapan Serkan Karademir “Havalar bu yıl çok soğuk geçecek. Bu sebeple insanlar bitkisel ilaçlara yöneldi” dedi.

Öksürük için fesleğen
Serkan Karademir, öksürük, göğüs yumuşaması, balgam ve sindirimsizlik gibi hastalıklar için fesleğenin yoğun bir biçimde seçim edildiğini ifade etti. Karademir, “Yurttaşlar, göğüs yumuşatmak ve balgam sökmek için fesleğen istiyorlar. Hayli yakalanıyor, alaka görüyor. Gerçekten göğsü yumuşatıyor ve öksürüğü kesiyor” dedi.

Soğuk algınlığı için karışımlar
Karademir, soğuk algınlığı, irin kurutmak, direnç çoğaldırma, öksürük gibi rahatsızlıklar için ise muhtelif karışımlar kullanıldığını ifade etti. Karademir, “Bu kış yarıyılında isme çayı, hatmi çiçeği ve meyan kökü, en çok seçim edilenlerden bkocaman. Harikulade bir karışım. Zencefil, zerdeçal, üzüm çekirdeğinin çekilmişini orijinal balla karışım yaparak, akşamları, yediklerinde yeniden balgam sökücü, öksürük kesme. İrin, soğuk algınlığı gibi vaziyetlerde fayda veriyor. Yeniden ıhlamur da kışın seçim edilen bir çay. Direnç çoğaldırıcı tarçın, hibiskus, kuş burnu gibi bitkiler ise bedenin hem direncini çoğaldırıyor hem de kan mukavemetini süratlendirdiği için üşümeyi yasaklıyor. Lavanta çiçeği göğsü yumuşatır, civanperçemi bedendeki irinleri sökerek, beden mukavemetini yükseltir” diye konuştu.

Kaynak: İHA / Lider Olgun – Serhat Demir