Bağırsak miskinliğini önleyici 8 öneri!
Sağlık Yazıları

Bağırsak miskinliğini önleyici 8 öneri!

Bağırsak üşengeçliği hem sık yaşanan bir mesele hem de bu gidişat yaşam niteliğini de negatif etkiliyor. İşte bağırsak miskinliğini önleyecek 8 teklif…

Kahve ve çay

Bağırsak üşengeçliği olan şahıslar koyu çay ve kahve tüketimini hudutlandırmalı.

34749_7.jpg

Asansör kullanmak yerine yürüyün!

Attığınız adım rakamını çoğaldırmak bağırsak üşengeçliğine iyi gelecektir. Günlük yürüyüş yapmak, asansör kullanmamak faydalı olacaktır. Ayrıca haftada 4 gün spor yapan şahıslarda bağırsak üşengeçliği daha az sıklıkta kollanıyor.

34749_1.jpg

Her öğünde salata

Salatayı her öğünde yemek gerekiyor. Kahvaltıda ham domates, salatalık ve özellikle biber söğüş biçiminde olabilir. Yemeklerde de 1 çorba kaşığı zeytinyağı ilave edilmiş, 1 çorba kasesi kadar salata hem tokluk hem de lif alımının çoğalmasını sağlar.

34749_2.jpg

Su

Gün içinde en az 10 kadeh su içilmeli. Az su içmek bağırsak şikayetlerini çoğaldırıyor. Sabah aç karnına ılık bir kadeh su bağırsakları süratlendirir, su içme alışkanlığı sağlar. Şeker hastası olmayan şahıslar, ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kayısı veya erik marmelatı koyabilirler.

34749_3.jpg

Çiğneme biçimi

Lokmaları iyice çiğneyerek yiyin. Yavaş ve iyi çiğneme de sindirim sisteminin kumpaslı çalışmasında iyi bir tesir sağlıyor.

34749_4.jpg

Lifli beslenme

Haftada 1-2 gün kuru baklagillerden oluşan yemekleri harcamak iyi bir tesir yaratıyor. Kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, barbunya ve börülce bu grubun en lifli gıdaları.

34749_5.jpg

Meyve

Günde en az 2 porsiyon meyve harcanabilir. Şeftali ve muz dışında öbür tüm meyveler içeriğindeki şeker ve posa içeriği sayesinde bağırsak üşengeçliğine verimli. Kabukları ile harcamakta fayda var. Yalnızca meyve suyu içmek, taze de olsa bağırsakları çalıştırmak için yeterli olmuyor.

34749_6.jpg