Asap sıkışması neden olur karpal tünel belirtiyi nedeni olabilir!
Sağlık Yazıları

Asap sıkışması neden olur aralıksız tek güzergahlı işler yapmak nedeni!

Bilgisayar ve uslu telefonların yaşamımızda edindiği ehemmiyetin çoğalması, teknolojik aletleri daha fazla kullanmamıza yol açtı. Asap sıkışması da bunun neticeyi olarak kemik, adale tendonlarının fazla baskılanmasından oluşur. Genellikle boyun, bel, omuz, bilek gibi bölgelerde alana gelen asap sıkışması yaşamı negatif etkiliyor. Asap sıkışması hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde!

Asap sıkışması neden olur?

Asaplar; asaplara fazla baskı uygulayan dokular sebebi ile ortaya çıkar. Karpal tünel belirtiyi, disk kayması ve bel fıtığı gibi sebeplerle de oluşabiliyor. Ayrıca travma ve yaralanmalar da faktör. Bazı vaziyetlerde asaplara tazyik uygulanması iltihaplanmalara faktör olabilmektedir. Kısa süreli olanlar pek hasar verici değildir. Uzun sürenleri ise; ciddi neticelerin oluşmasına yol açabilmektedir.

Asap sıkışmasının bulguları

Sıkışıklık olan bölgede duyu kaybı ve uyuşma
Ağrı
Karıncalanma olması
Batma hissi olması
Kaslarda eforsuzluk ve seğirme
Ellerde ve ayaklarda hareket etmede zorlanma

Asap sıkışması tehlikesini çoğaldıran faktörler

Duruş bozukluklarıPostür

Duruş bozuklukları da asap sıkışmasında faktör olan sebeplerden biri. Asaplar ve omurga üzerinde tazyike neden olarak asaplara tesir edebiliyor.

Genetik etmenler

Genetik yatkınlık sebebi ile asap sıkışmaları aileden bireye geçebilmektedir.

Karpal tünel belirtiyi

Asap sıkışmasına faktör olan ve bayanlarda daha sık görülen bir hastalıktır. Bu da cinsiyet tehlikeyi ortaya çıkarır. Başka Bir Deyişle bayanlar daha tehlikeli gruptadır.

Romatoid artrit

Romatoid artritin irinli bir hastalık olması nedeniyle asap sıkışmasını tetikleyici tesire sahiptir.

Aralıksız aynı harekette bulunmak

Asap sıkışmasına tehlike taşımaktadır. Aralıksız tek güzergahlı işler buna neden olur.

Obezite

Obezite hastalığı fazla kiloların asaplara baskı yapmasına neden olur. Ağırlığın oluşturduğu baskı ile asaplar yıkım olmaya, adalelerin ve kemiklerin buna neden olmasına imkân verir.

Gebelik

Hamilelik süreci süresince kilo alma ve ödem yakalama fazla olması sebebi ile kemiklerin ve adalelerin baskısına neden olan ağırlık oluşturur ve asap sıkışmasını tetikler.

Asap sıkışması rehabilitasyonu

Sıkışmış asabın rehabilitasyonu yeri ve sebebi ile alakalıdır. Etkilenen bölgenin dinlenmesi, özellikle yineleyen faaliyetlerden kaynaklanan yaralanmalar gidişatında çok tesirlidir. Fiziksel rehabilitasyon, sıkışmış bir asabın boyun veya bel etrafı meselelerinden kaynaklandığı zaman sıklıkla bereketlidir.

Egzersizler adaleleri kuvvetlendirerek sıkışmayı yasaklıyor

Egzersizler sırt veya orta adaleleri kuvvetlendirebilir ve bir asap kökü üzerindeki baskıyı eksiltebilir veya ortadan kaldırabilir. İbuprofen ve naproksen gibi antiinflamatuar ilaçlar faydalı olabilir. Kilo kaybı bir hayli sıkışmış asap cinsi için fayda sağlayabilir. İlaç, splint, fizik rehabilitasyon veya enjeksiyona cevap vermediğinde asap üzerindeki tazyiki özgür vazgeçmek için operasyon lüzumlu olabilir. Operasyonun spesifik cinsi, alakalı asaba bağlıdır. Bununla beraber, operasyonun emeli, etkilenen asap üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmak veya gevşetmek için aynıdır.