Az yatmanın hasarları nelerdir hasta ediyor!
Sağlık Yazıları

Az yatmanın hasarları nelerdir hasta ediyor!

Uzmanlar uyarıyor! Yeteri kadar yatmayan şahısların soğuk algınlığına tutulma tehlikesinin daha çok olduğunu söylüyor.7 saatten az yatanlar, 8 saat ve üzeri yatanlarla mukayese etildiğinde 3 kat daha fazla soğuk algınlığına tutulma tehlikeyi taşıyor.Bu noktada uyku kumpası sağlık açısından ehemmiyet taşıyor.Peki az yatmanın hasarları nelerdir? İşte bu sualin cevabını sizler için bildik.

AZ UYKU HASTA EDİYOR

Kumpaslı egzersiz yapma, bol taze meyve ve sebze harcamak, vitamin dayanağı almak, balanslı beslenmek, bol akışkan almak, kapalı ve havasız etraflarda geçirilen zamanları kısaltmak, etrafı sık havalandırmak, mevsime geçimli giyinmek, hasta şahıslarla temasta bulunmamak, ellerimizi sık sık ve sabunla yıkamak,öpüşme ve el sıkışmalarını eksiltmek,yeterli vakit ve nitelikli uyku yatmak gibi şeyler hastalıklara karşı tesirli oluyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRMEK GEREKİYOR

Mekteplerin açılması ve insanların kapalı etraflarda daha çok müddet geçirmesi sebebiyle, hastalıklar daha kolay taşınıyor ve berişmesi de daha kolay oluyor. 200’den fazla virüs soğuk algınlığına neden oluyor. Bu virüslerin hepsine tesirli bir ilaç bulunmamaktadır. Hasta Olmamak için mikropların bedene girmesini önlemek ve virüs saldırılarını önlemesi için bağışıklığı artırmak ehemmiyetlidir.

HORMONAL FARKLILIKLAR OLUŞMAYA BAŞLIYOR

Uzmanlar, “Yazın sarih havada geçirilen zamanlar, denizler, ormanlar, parklar sonbaharla birlikte yerini ev ve iş yeri arasındaki kısır döngüye, trafik stresine, artan iş yüküne, çoğunlukla televizyon başında geçirilen zamana bıraktığında buna müteveccih korunma mekanizması geliştiremeyen şahıslarda sonbahar bunalımına girme olasılığı çoğalıyor. Bu mevsimde beden depoladığı birçok vitamin ve antioksidanları harcıyor. Mevsim metamorfozunda insanlarda, bir ekip hormonal farklılıklar oluşuyor. Bütün bunlar bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden oluyor. İnsanlar kolaylıkla enfeksiyonlara tutuluyorlar”diyor.

GRİP ÖLÜMCÜL SEYREDEBİLEN ENFEKSİYON

Uzmanlar, “Bu mevsimde artan enfeksiyon hastalıklarından grip enfeksiyonuna dikkat edilmesi gerekiyor. Grip influenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Hatta öyle ki, grip ölümcül seyredebilen enfeksiyondur. Özellikle tehlike grubuna giren gebeler, 65 yaşın üzerindeki şahıslar, kronik kalp, akciğer, böbrek, karaciğer hastalığı, diyabeti olanlarda, immünsupresif hastalarda daha ağır ilerleyebiliyor. Gribal enfeksiyon virüsleri başta şahıstan şahsa, öksürük veya aksırma yoluyla dağılmaktadır. Bazen lekeli bir yüzeye değdikten sonra ağza veya burnu değen insanlar da enfekte olabilmektedir. Bu sebeple mevsim başında grip ve zatürre aşılarının yaptırılması ehemmiyetlidir” diyerek dikkatli olunması mevzusunda uyarıyor.