Ayak üşümesi neden olur anksiyete soğuk ayaklara neden oluyor!
Sağlık Yazıları

Ayak üşümesi neden olur anksiyete soğuk ayaklara neden oluyor!

Kış aylarında yoğun sezilen ayak üşümesinin arkasında pek çok hastalık uyuyor olabilir. Genellikle aneminin ayak üşümesine neden olduğu düşünülürken, hipotroidi, cılız dolaşım hatta yüksek stres bu meseleye yol açabiliyor. Bağışıklık sisteminin cılız olması da ayak üşümesini tetikliyor. Gelin ayak üşümesinin sebeplerine yakından bakalım…

Hipotiroidi

Tiroid az olması ve bedende yeterli tiroid hormonu üretilmemesi hipotroidinin nedenidir. Bu mesele bedenin metabolizmasını tesirler. Metabolizma hem kalp atışı hem de bedenin sıcaklığını hakimiyet ettiği için, düşük bir tiroid, dolaşım ve soğuk ayakların eksilmesine katkıda bulunabilir.

Kansızlık

Kansızlık ya da anemi, kırmızı kan hücrelerinin beceriksiz olması gidişatında büyür. Bu özellikle şiddetli kansızlık hadiselerinde soğuk ayakların başka bir yaygın sebebidir. Aksi halde çok sıhhatli insanlarda dahi demir yetersizliği kansızlığı oluşabilir. Perhiz farklılıkları ve dayanakları alarak oranla basitçe rehabilitasyon edilebilir.

Cılız dolaşım

Soğuk ayakların en yaygın sebeplerinden biri de cılız dolaşımdır. Makûs dolaşım, ayaklarınızın kumpaslı olarak soğuk olmasına neden olur. Dolaşım problemleri, kalbin yeterince süratli bir biçimde bedenden kan pompalaması için gayret ettiği bir kalp rahatsızlığı neticeyi da ortaya çıkabilir. Makûs dolaşım, sedanter yaşam stilinden çok fazla oturmanın neticeyi olabilir. Tam gün bir masada oturursanız, bunu yaşayabilirsiniz. Sigara içmek de dolaşım bozukluğuna neden olabilir.

Yoğun stres ve anksiyete

Yüksek stres ve anksiyete gidişatında olmak soğuk ayaklara neden olabilir. Bedenin strese veya asaplılığa karşı natürel tepkilerinden biri, adrenalini kan dolaşımına pompalamaktır. Stres ve gerginliğin eksiltilmesi, bu vaziyetlerde semptomların eksilmesine destekçi olabilir.

Şeker hastalığı

Sıklıkla görülen yüksek kan şekeri seviyeleri, atardamarların daralmasına ve dokularda kan akışının eksilmesine neden olarak soğuk ayaklara neden olabilir.

Soğuk ayakların değişik daha az yaygın sebepleri ise şöyle:

– Periferik vasküler hastalık veya plaklara bağlı atardamarların daralması
– Kan damarlarının spazm olduğu Raynaud fenomeni
– Asaplarda alana gelen zarar