Aromaterapi Nedir ?
Tamamlayıcı Tıp

Aromaterapi Nedir ?

Aromaterapi, bitkilerde bulunan uçucu yağlarla yapılan rehabilitasyon sistemine verilen isimdir. Burada mevzubahisi olan uçucu yağlar oda sıcaklığında buharlaşırlar, eterik yağ da denilir.

Daha Önceki Yunanca `da eterik, “Semanın bakiliği” anlamını ifade eder.

Aromaterapi günümüzde özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika ’da, natürel sağlık merkezlerinde hatta muayenehanelerde yaygın olarak kullanılıyor. Aromaterapi yağlarıyla uygulanan masajlarsa özellikle Uzakdoğu ülkelerinde bir sektör haline geldi. Spa ya da hoşluk merkezi olan hemen hemen tüm oteller buralarda aromaterapi masajı hizmeti veriyorlar.

Aromaterapi, bitkisel özyağları şahsın fiziksel, duygusal ve ruhsal sıhhati için kullanarak bedenin iyileşme eforunu ortaya çıkarıyor. Bu natürel terapi usulü, masaj, buğu, kompres ve mekanın kokulandırılması yoluyla fiziksel ve duygusal iyilik hali sağlıyor.

DOĞANIN bize sunduğu en hoş nimetlerden bkocaman, bitkiIerin, ağaçların, çiçeklerin ve otların varlığı ve eforudur. Bitkiler -özellikle aromatik bitkiler- artmak, hayatlarını devam ettirmek ve kendiIerini gözetmek için muhtelif özler üretiyor. Bu özler, bitkiden buhar damıtma veya sıkarak özünü çıkarma usulüyle elde ediliyor. Elde edilen bitkisel özIer ya da değişik deyişleriyle aromatik yağ, uçucu yağ, eterik yağ veya bitkisel özyağların her bkocaman suratlarca farklı içeriğe sahip; misalin gül yağı, takribî 300 farklı kimyevi bileşik barındırıyor.

Aromaterapi, bu zengin içeriğe sahip bitkisel özyağları şahsın fiziksel, duygusal ve ruhsal sıhhati için kullanarak bedenin iyileşme eforunu ortaya çıkarıyor. Bu natürel terapi usulü, aromatik özyağların etkin uygulama biçimi olan masaj, buğu, kompres ve mekanın kokulandırılması yoluyla fiziksel ve duygusal iyilik hali sağlıyor.

Kokuların fiziksel tesirleri

Aromaterapide kullanılan usullerden bkocaman da mekanın kokulandırılması. Şahsın fizyolojik işleyişinde, koku alma duyusu ehemmiyetli bir rol oynuyor. Bitkisel özyağların koku molekülleri burnumuzun içindeki koku reseptörleri tarafından beynimize eriştiriliyor ve kokusal belleğimizi harekete geçirerek hatıralarımız, düşüncelerimiz ve duygularımız üzerinde tesirli oluyor. Başka Bir Deyişle duygusal anlamda bize destek oluyor. Misalin bazı kokular mide faaliyetini harekete geçirerek acıkma, gurultu veya bulantı gibi tesirler yapabiliyor.

Özyağların zengin kimyevi yapısı bedene nüfuz ettiğinde kan dolaşımına girerek fiziksel kasvetlerimizi iyileştiriyor. Misalin okaliptüs, mikrop kırıcı özelliği ile mikrobik rahatsızlıklara karşı gayret ediyor. Kısaca kokular çok güçlü fiziksel tepkinler yaratabiliyor.

Beynimizdeki kokusal belleğimiz de muhtelif kokularla hareketlenerek hatıralarımızı canlandırabiliyor. Kokular, günlük yaşamda hepimizin karşılaştığı fiziksel tesirlere yol açıyor. Koklama sırasında çok az ölçüde koku molekülü soluk yoluyla kana karışarak fiziksel tepkine sebep oluyor ya da koku molekülleri kokusal belleğimizi harekete geçirerek dolaylı yoldan fiziksel olarak tesir edebiliyor.

Araştırmalar, kokunun fiziksel tesirlerinin boyutu mevzusunda ipuçları veriyor. Japon işletmesi Takasago ’nun yaptığı bir araştırmaya göre, çalışma mekanı limon özyağı ile kokulandırıldığında bilgisayar cerrahlarının yüzde 54 oranında daha az kusur yaptığı görülmüş. Amerika ’da yapılan bir araştırmaya göreyse, Las Vegas ’ta kumar aygıtlarının bulunduğu bölge kokulandırıldığında yüzde 45 oranında alıcı çoğalışı kollanmış. Ayrıca karabiber özyağının sigara içme isteğini yasakladığı ve sıkıntılılığı azalttğı görülmüş.

 

Bitkisel özyağların özellikleri

Bitkisel özyağlar çok yoğun, aromatik kokulu, faal ve kimyevi yapısı çok zengin uçucu akışkanlardır. Her bitkinin kendine has bir kokusu, rengi, yapısı ve tesiri kullanım biçimi vardır.

Bergamut: Mikrop korucu, iltihaplı sivilce, yağlı cilt meseleleri için ideal, strese karşı bireyi canlandırır, dinlendirir, ferahlatır.

Karabiber: Enerji verir, ısıtır, virüse karşı gayret eder, bitkinlik alır,soğuk algınlığı ve midevi kasvetler için çok verimlidir.

Sedir ağacı: Mikrop kırıcı, enerjiyi dengeler, solunum yolları ile alakalı kasvetlere çok iyi kazanç, stres ve süratli tempoyu yavaşlatır.

Papatya: Anti-depresan, diüretik, antiallerjik, allerjik ve alıngan ciltler için çok verimlidir, uyku kumpaslar ve adale, kemik, eklem kasvetlerine birebirdir.

Kişniş: Ağrı kesici, stimüle eder, ısıtır, hazım meselelerini giderir, asaplılık, ağrılar için çok tesirlidir.

Okaliptüs: Mikrop kırıcı, bakteri ve virüse karşı tesirli, soğuk algınlığı ve solunum yolları kasvetleri için ilk kullanılacak özyağdır.

Günlük ağacı: Gevşetir, dinlendirir, cildi gençleştirir, soluk almayı gevşetir, fobi, stres ve duygusal kasvetleri yatıştırır.

Itır: Dengeleyici, serinkanlılaştırıcı, her cins cilt kasveti için verimli, hormon dengeleyen, adet kasvetlerine iyi gelen, bedenin su yakalaması ve selülit için etkindir.

Zencefil: Enerji verir, ısıtıcıdır, ağrı ve sancıları dindirir, mide bulantısını keser, mide kramplarını maniler.

Yasemin: Anti-depresan, afrodizyak, yumuşatan, kuru ve alıngan ciltler için çok tesirli, cinsel soğukluğu kırar ve adet sancılarını dindirir.

Lavanta: Ağrı keser, mikrop kırıcı; sakinleştirıci, dengeleyici, tüm cilt sorunIarına birebir, baş ağrısı, böcek sokmaIarına karşı, yanıkları iyileştiren, yatıştırıcı, sıkıntılılık, fobi, uykusuzluk, panik ve bunalım için çok yararlıdır.

Limon: Enfeksiyona karşı, bakteri ve mikrop kırıcı, canlandıran, soğukalgınIığı, mide rahatsızlıkları boğaz ağrıları ve ağıziçi yaraları için etkindir.

Tefarik: Anti-depresan, mikrop kırıcı, iltihaplı sivilce, mantar, kepek, tüm külfetli cilt meseleleri için yararlıdır.

Çam: Balgam söktüren, soluk açan, mikrop kırıcı, tüm solunum yolları rahatsızlıkları, romatizma, ağrılı adale ve eklemler için tesirlidir.

Gül: Anti-depresan; afrodizyak, serinkanlılaştırıcı, zehirli maddeden temizletir, allerjiler, dolaşım ve adet kasvetleri, migren için verimlidir.

Sandal ağacı: Durgunlaştıran, yavaşlatan, afrodizyak, bunalım, utangaçlık ve asapsal kasvetleri dengeler.

Kekik: Enfeksiyona karşı, stimüle eden, mide sıkıntılarinı yatıştlran, solunum ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı tesirli.