Şifa Bu Kokularda
Psikolojik Sağlık

Şifa Bu Kokularda

Sağlık Müzesi’nin kokuyla rehabilitasyon bvefatında, Osmanlı’daki rehabilitasyon usullerinin günümüze aktarılmış hali ile bitki kokularıyla rehabilitasyon anlatılıyor.

   Osmanlı’daki rehabilitasyon usullerinin günümüze aktarıldığı Sağlık Müzesinin kokuyla rehabilitasyon bvefatında çiçek ve bitli kokularıyla ruhsal mukavemetin desteklenmesi, konsantrasyon artırılması ve düşünceliliğin önlenmesi anlatılıyor.

   Sultan II. Bayezid tarafından 1488 senesinde yaptırılan su, müzik ve koku ile psikolojik hastalıkların da rehabilitasyon edildiği ve şimdi müze olarak devrin rehabilitasyon usullerinin anlatıldığı Sağlık Müzesi, tıp tarihine ışık yakalamaya devam ediyor. Manken ve duvar bilgilendirme anekdotlarıyla geçmişin rehabilitasyon usullerinin anlatıldığı müzede, Evliya Çelebi’nin anekdotlarından da bazı bvefatlar aktarılıyor.Evliya Çelebi’nin 1653 senesinde Edirne seyahatinde kaydolduğu anekdotların yer aldığı bilgilendirmede psikolojik rahatsızlıkların nasıl rehabilitasyon edildikleri anlatılıyor.

Şifa çiçek kokularında

  Seyahat anekdotlarında, Darüşşifa’da günün belirli saatlerinde hastalara çiçek koklatıldığını belirten Evliya Çelebi, limon, fesleğen, okaliptus, kişniş, ladenin konsantrasyon bozukluğu için, portakal, gül, yasemin, kişniş, zencefil ve ıtırın mutluluk, lavanta, bergamotun agresifliğe karşı, zencefil, biberiye, fesleğen, limon, greyfurt, kişnişin unutkanlığa karşı, zencefil, karabiber ve biberiyenin düşünceliliğe karşı kokularının kullanıldığını anekdotlarına kaydolmuş.

KAYNAK:İHA