Her Bitkinin Kendine Has Yararlarından Yararlanın
Psikolojik Sağlık

Her Bitkinin Kendine Has Yararlarından Yararlanın

Aksuvital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, emziren annelere süt bereketliliğini çoğaldırıcı rezene çayını önerdi.

Aksuvital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, son yarıyılda tüketimi artan bitki çayları hakkında balaka verdi. Gülsoy, emziren annelerin sütünün faydalılığının çoğalması için rezene çayını önerdi. Tarihi 5 bin sene evveline katlanan bitki çaylarının şimdilerin trendi olduğunu söyleyen Gülsoy, “Dünya ’da natürel ve sıhhatli ürünlere alaka giderek çoğalmaktadır. Dolayısıyla bitki çaylarına olan alakada son 10 senede yüzde 50 üzerinde büyüme gösterdi. Evvelleri konutta hazırladığımız natürel bitki çayları çağdaş yaşamın zamanımızı kısıtlamasıyla güç kazançken, günümüzde istediğiniz karışımları poşet çay formunda bulmak muhtemel” dedi.

Gülsoy, natürel bitki çayları birçok açıdan gözetici olduğunu vurgulayarak “Soğuk algınlığından strese, cilt bakımına kadar birçok bereketi bulunur. Bitki çayları kullanım basitliğiyle de hemen hemen herkesin evine girmiştir. Her bitkinin kendine has olan yararlarından faydalanmak gerekir” biçiminde konuştu.

Aksuvital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Sevil Gülsoy, natürel bitki çaylarının bereketlerini şu biçimde sıraladı:

“Yeşil çay; Dünyada tüketimi ilk sıradadır. Güçlü bir antioksidan olmasının yanında metabolizmayı süratlendirmeye ve kilo hakimiyetinin sağlanmasına takviyeci olur. Günde 2-3 bardak yeşilçay içebilirsiniz.

Form çayları; İçerisinde rezene, ardıç meyvesi, barut ağacı tohumu, kayısı kapsayan çaylar lifli içeriği sayesinde tok yakalamaya takviyeci olur ayrıca bağırsak sisteminizin kumpaslı çalışmasına takviyeci olur.

Sarı Kantaron; Dünyanın birçok yerinde bilinen ve harcanan sarı kantoran bütün bir natürel Antidepresandır. Kan sulandırıcı veya rastgele bir antidepresan ilaç kullanmıyorsanız hergün 1 bardak içebilirsiniz.

Emziren anneler için; Anne sütü özeldir ve anne sütü ile beslenen bebeklerin de bağışıklık sistemi daha güçlüdür. Rezene, anason, ısırgan kapsayan çaylar annede süt verimliliğini çoğaldırırken çocuğunda gaz problemleminin giderilmesine takviyeci olur.

Adaçayı; Ağız, boğaz, bademcik meselelerine karşı gargara biçiminde kullanılabilir. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde günde 1 bardak içilmeli.

Yakıotu; Prostat meselelerinin giderilmesine karşı bir ürün istiyorsanız yakı otu çayını kesinlikle harcamalısınız. Yakıotunu, ısırgan, cüce palmiye bitkileri ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Zencefil; Hindistanın evrensel ilaç olarak kabul ettiği zencefil özellikle soğuk algınlığı gidişatlarında ve mide bulantılarına karşı kullanılabilir. Zencefili, tarçın, adaçayı, okaliptus yaprağı ve hatmi ile karıştırarak kullanabilirsiniz”.