Anason çayının faydaları libidonuzu arttıracak!
Sağlık Yazıları

Anason çayının faydaları libidonuzu arttıracak!

Anason çayı nedir? Anason çaynı faydaları nelerdir? Doğu Akdeniz kökenli bir bitki olan anason, genellikle anason çayı olarak tüketilmektedir. Otsu bir bitki olan anasonun meyveleri ve yağı da kullanılmaktadır. Eski tarihlerden beri anason şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Anason bitkisi doğal bir yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Fazla kullanımı halinde ise uyuşturucu özelliğe sahip olabilir. Bir çok hastalığa devası bulunan anason çayının faydalarını merak edenler için derleme yaptık.

İŞTE ANASON ÇAYININ MÜKEMMEL FAYDALARI!

-Hastalık halinde yaşana kramp girmesi, ishal, öksürük, ağrı sızı, havale ya da sinir krizlerine yardımcı olmaktadır.

-Anason bitkisinin içeriğinde yüksek miktarda demir, bakır, çinko, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bulunmaktadır. Bu mineraller sayesinde vücuda faydası çok fazladır.

-Anasonun içindeki bakır sayesinde kırmızı kan hücresi üretimi artmaktadır. Çünkü bakır, hücre solunumu için çok önemlidir.

-Anason içinde bulunan potasyum sayesinde kalp ritmi ve kan basıncı düzenlenmektedir. Vücut sıvılarını kontrolü kolaylaşmaktadır.

-Anason yağının uyuşturucu özelliği vardır. Bu nedenle nöbet halinde yaşanan sara gibi hastalıklara karşı kullanılır. nöbet halinde yaşanan dolaşım, solunum ya da sinir sisteminin yanıt vermemesi halinde anason yağı kullanılabilir.

-Anasonun antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonlar ve mikroplar engellenmektedir. Ayrıca yaraların hızlı iyileşmesini de sağlar.

-Kan dolaşımını hızlandıran anason sayesinde romatizma ya da eklem iltihapları sebebiyle oluşan ağrılar azalacaktır.

-Anasonun sindirimi hızlandıran özelliği de vardır. Bu yüzden yemeklerden sonra hazımsızlığı gidermek için kullanılmaktadır.

-Stres, depresyon ya da gerginlik hallerinde sakinleştirici olarak kullanılır. Anason çayının faydaları nelerdirsorusunun en bilinen cevabı sakinleştirmesi olarak bilinir.

-Anti bakteriyel özellikteki anason çayı ile ağız temizliği yapılabilir. Diş eti iltihapları ya da ağız kokusu gibi sorunlara iyi gelecektir.

-Kadın ve erkeklerde libidoyu arttırıcı özelliği vardır. Cinsel isteksizlik ve güçsüzlüğe karşı etkilidir.

-Adet sancılarını azaltmakta oldukça faydalıdır. Adet düzenini de sağlar. Ancak fazla tüketilmesi kanamayı arttıracaktır. Bu yüzden günde bir fincandan fazlası zararlıdır.

-Uyarıcı özelliğe sahip olan anason çayı, enzim ve hormon salgılarını teşvik eder. –

-Beynin daha aktif olmasını da sağlar.

-Anason yağı şiddetli öksürük, balgam gibi sorunlara karşı etkilidir.

-Öksürük nedeniyle göğüsteki hırıltıya iyi gelir.

-Nefes darlığı, astım, bronşit gibi solunum sorunları için düzenleyicidir.

-Mide rahatsızlıklarına karşı da anason çayı oldukça faydalıdır.

BUNLARA AMAN DİKKAT!

Anason çayının pek çok faydası olsa da tamamıyla zararsız diyemeyiz. Diğer bitkisel çaylar gibi anasonun da yan etkileri olabilir. Anason çayını içmeden önce cildinize sürerek biraz bekleyin ve gözlem yapın. Bu sayede sizin bu bitkiye alerjiniz var mı anlayabilirsiniz. Eğer alerjiniz varsa ciltte kızarıklık y da şişkinlik olabilir. Alerjiniz yoksa bir değişiklik olmayacaktır. Ancak bu basit bir yöntemdir. Ciddi şüpheleriniz varsa doktora danışmalısınız.

Anason çayını ilk kez tükettikten sonra ishal, bulantı, kusma ya da solunum güçlüğü çekerseniz alerjinizin olduğu anlamına gelebilir. Anasona duyarlılığınız varsa akciğerde ödem oluşma riski mevcuttur. Bu tür risklere karşı mutlaka doktora danışmalısınız.Doğum kontrol hapı ya da diğer hormon haplarını kullanıyorsanız anason tüketmekten kaçınmalısınız. Kanser tedavisi sırasında da anason tüketmemek gerekir. Bu durumlarda anason çayının zararları olacaktır. Rahim, göğüs ya da yumurtalık kanseri gibi hastalığa sahip olanlar anason çayı içmemelidirler.