Alışkanlıklarınızın zamanlaması ne kadar doğru?
Sağlık Yazıları

Alışkanlıklarınızın zamanlaması ne kadar doğru?

Alışkanlıklarınızın zamanlaması tahmin ettiğinizden daha önemli!

Soru: Her gün ayak üstü seks mi, hafta sonu uzun uzun seks mi?

Cevap: ‘Cinsel olarak tatmin olmuş kadının sırları’ (Secrets of the Sexually Satisfied Woman) kitabının yazarı ve ürolog Jennifer Berman, “Ne şekilde olursa olsun öncelikle bunu yapmanız iyi bir şey, size en uygun şekilde, düzenli olarak yapmaya çalışın” diyor.

Ancak Berman, seksi belli günlere sıkıştırıp planlamanıın üzerinizde baskı yaratabileceği konusunda uyarıyor.

52992.jpg

Günde 1 saat ya da 20 dakika veya her gün 3 kez yaptığınız alışkanlıklarınız var mı? Hafta içlerini yiyeceklere özlem duyup, hafta sonları kaçamak yapıp kendinizi şımartanlardan mısınız?

Alışkanlıklarınızın zamanlaması farklı sonuçlar doğurabilir…

İşte alışkanlıklar üzerine yapılan araştırmaların sonuçları…

51687.jpg

Soru: Hafta içi oldukça disiplinli ve sağlıklı beslenip hafta sonu kaçamak yapmak ne denli doğru?

Cevap: Boston Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Akademi sözcüsü Joan Salge Blake, hafta sonları kaçamak yapmaktansa, her gün kendinize minik minik izinler vermenizin daha doğru olduğunu belirtiyor.

Haftada bir kez özlem duyduğunuz şeyden bol miktarlarda yemektense haftanının her günü canınızın istediği besinlerden minik ısırıklar almalısınız…

53963.jpg

Soru: Her gün 10 dakika bulmaca çözmek mi yoksa hafta sonu 1 saat kitap okumak mı iyi?

Cevap: Alzheimer Tedavi Merkezi Beyin Direktörü Johns Hopkins bu konuda kimsenin net bir cevap veremeyeceğini belirtirken, beynin 3 şekilde gelişebileceği konusunda emin olduğunu söylüyor..

Hopkins, haftada 3 saat fiziksel egzersiz, 3 saat zihin egzersizi ve 3 saat de sosyal angajmanlarda bulunmayı öneriyor. Zihinsel egzersizlerinizde kitap okuma, bulmaca, sudoku, yeni bir dil eğitimi veya yeni bir enstrümanı öğrenmek tavsiye edilir.

Fiziksel egzersizlerinizde orta ya da şiddetli kardiyo veya ağırlık çalışmayı deneyebilirsiniz. Sosyal angajmanlarınızı da yardıma ihtiyacı olan bir akdaşınızın yanına koşarak, evlenen kardeşinizin düğün faaliyetlerine yardımcı olarak değerlendirebilirsiniz.

Hopkins’e göre beyin sadece tek şey yaparsa küçük bir alanının sağlığını korur ama çok şeyle meşgul olursa, mümkün olduğunca çok sayıda alanı meşgul eder.

47839.jpg

Soru: Her gece aynı miktarda uyumak mı yoksa Pazartesi’nden Cuma’ya kadar az az uyuyup hafta sonu çok uyumak mı iyi fikir?

Cevap: Uyku Uzmanı ve Yazarı Michael Breus’a göre aşırı uyku iki nedenden dolayı korkunç bir fikir. 1. vücut kendini iyi ve dinlemiş hissetmez, 2. eğer hafta sonu çok uyursanız hafta içleri uyuduğunuz uyku size asla yetmez…

Bu yüzden hafta sonları kendinize uyumak için aşırı zaman dilimleri bırakmaktansa haftanın yedi günü aynı saat diliminde uyuyun.

52337.jpg

Soru: Günde bir tane içki içmek mi yoksa sadece hafta sonu fazlaca içmek mi?

Cevap: Öncelikle içki içmiyorsanız, hiç başlamamanız en iyisi. Anxak, içmek isterseniz sadece hafta sonu yüklenmektense, haftanın her günü içmeniz daha doğru.

Tabii ki bu miktar kadınsanız 1, erkekseniz 2 tane olacak şekilde olmalı… Weill Cornell Medical Üniversitesi Tıp Profesörü bir anda çok içki içmektensen az miktarlarda içki içmenin daha faydalı olduğunu söylüyor. Çünkü alkollü içecekler çok yüksek glisemik indeksine sahip ve bu da insülin düzeylerinde artış gösterebiliyor. Ancak içkiyi bir anda çok içmek yerine günlere bölerseniz karaciğer, kanser, kalp hastalığı riskiniz daha az olur.

48122.jpg

Soru: Diş ipini her gece mi kullanmak zorundayız yoksa kullandıktan bie süre sonra kullanmasak olur mu?

Cevap: Belki biraz üşenebilirsiniz ama her gece diş ipi kullanmak zorundasınız.

Diş Hekimi Kourosh Maddahi her gece diş ipi kullanılmaması sonucunda dişlerde biriken plak ve kalıntıların diş eti hastalıkları ve diş çürümelerine yol açılabileceğiniz söylüyor…

Soru: Göz sağlığı için günlük kontakt lens mi yoksa 2 haftalık veya aylık lensleri mi tercih etmeliyiz?

Cevap: Her iki seçenek de birbirne yakın sonuçlar verir fakat haftalık veya aylık lens kullanıyorsanız, temzilemelerine çok dikkat etmelisiniz…

New York Albert Einstein Tıp Koleji Doçenti Neeti B Parikh ise lenslerinizin streril olmasına göz kuruluğu ve tahrişi yaşamamak için lesnlerinizi temizliğine oldukça dikkat etmenizi, eğer bu konuda kendinize güvenemiyorsanız günlük lensleri tercih etmenizi öneriyor.

54597.jpg

Soru: Her gün 20 Dakika egzersiz mi yoksa haftada 3 kez 1 saat egzersiz mi daha etkili?

Cevap: Sertifikalı kişisel antrenör Jonathan Ross daha sık yapılan egzersizlerin insan vücuduna daha uygun olduğunu söylüyor.

Vücut sık yaptığı şeylerle alışkanlığı siz çabalamadan kurar. Haftanın belli günlerinde birkaç saat yapacağınız egzersizlerdense, her gün yapacağınız kısa süreli egzersizler vücudunuzla daha çok uyum sağlar ve daha çok etkisini gösterir.

Bir günlük aktiviteleriniz için, şınav veya öğle yemeklerinizden sonra kısa bir yürüyüşü tercih edebilirsiniz.

55738.jpg

Soru: Her gün hızlı ve kısa şampuansız saç yıkamaları mı daha iyi yoksa haftanın birkaç günü şampuanlı bir şekilde uzun uzun yıkamak mı?

Cevap: Bu sorunun cevabı aslında ne kadar terlediğinize bağlı.

Bazı insanlar aşırı terledği veya çok saç ürünü kullanıdığı için saçlarında birikmesi sonucu saçlarını her gün şampuanla yıkayabilir. Ancak Kuaför Jason Pritchard’a göre saç yıkamasında doğru olan, haftada 2 veya 3 kez şampuanla yıkanması. Bu sayede hem saç renginiz daha kalıcı olur hem de saç deriniz daha sağlıklı…

55522.jpg