Alındaki çizgi ve kırışıklıklar neden olur 233 kişi yaşamını yitirdi!
Sağlık Yazıları

Alındaki çizgi ve kırışıklıklar neden olur 233 kişi yaşamını yitirdi!

Alındaki çizgi ve kırışıklar neden olur diye araştıran araştırmacılar korkutan sonuçlara ulaştı. Alındaki çizgiler aslında ciddi hastalıkların bir habercisi.

Çalışmanın yazarı Fransa’daki Hospitalier Universitaire de Toulouse’de iş sağlığı doçenti olan Yolande Esquirol ise şunları söyledi:

“Kırışıklık skorunuz ne kadar yüksek olursa kardiyovasküler mortalite riskiniz o kadar artar. Yüksek kolesterol veya hipertansiyon gibi risk faktörlerini göremez veya hissedemezsiniz. Alnı kırışıklıkları bir işaretçi olarak araştırdık çünkü çok basit ve görsel. Sadece bir kişinin yüzüne bakmak bir alarm sesi verebilir, o zaman daha düşük risklere karşı tavsiyede bulunabiliriz.Tavsiyenin daha fazla egzersiz yapmak veya daha sağlıklı beslenmek gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir.”

alindaki-kirisiklarini-nedeni-ne-J9sX.jp

Altınınızda derin kırışıklık çizgileri varsa aman dikkat! Yaşınız ilerledi diye ya da uzun saatler bilgisayar ekranı başında çalıştığınız için alnınızın kırıştığını düşünüp önemsemiyorsanız bu başınıza ciddi sağlık sorunları aşabilir. Alnınızdaki kırışıklıkları kozmetik çözümlerle geçirmek için uğraşıyorsanız da vakit kaybediyor olabilirsiniz.

alindaki-kirisikliklar-ve-cizgiler-oVdZ.

Alnınızdaki kırışıklıklar aslında ciddi bir kalp damar hastalığı işareti olabilir. Hele ki yaşınız gençse. Münih’teki Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongresi’nde sunulan araştırma sonuçlarına göre, alın ve kaş arasındaki derin kırışıklıklar ölümle sonuçlanabilecek kardiyovasküler sistem hastalıklarının bir belirtisi.

alindaki-kirisikliklar-ve-cizgiler-7gAQ.

Araştırmalara göre derin çatlak ve kırışıklıkların nedeni atardamar sertleşmesi ve damarlardaki plak birimi olabilir. Vücudun farklı bölgelerinde kalp damar hastalığı belirtisi olmamasına karşın alındaki kan damarlarının daha küçük olması plak birikiminin ilk görüldüğü yer olabiliyor.

alindaki-kirisiklik-ve-cizgilerin-n-7o7f

Çalışmada, tamamı sağlıklı görünen 32, 42, 52 ve 62 yaşlarında 3 bin 200 yetişkin incelendi. Alındaki kırışıklıkların sayısına ve derinliğine bağlı olarak hastalık riskini puanlayan hekimler hastalara 0’dan 3’e puanlar verdi. Sıfır alanlar hastalık riski düşük, üç alanlar ise yüksek risk grubunda sayıldı. 

alindaki-kirisiklik-ve-cizgilerin-n-I3Tz

233 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Puanlama sonrası katılımların sağlık gelişimleri 20 yıl boyunca incelendi. Süre boyunca 233 kişi kalp damar hastalıklarına bağlı olarak yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin yüzde 15.2’si çok kırışık, yüzde 6.6’sı kırışık, yüzde 2.1’i de kırışıksız çıktı. Araştırma sonuçlarına göre, kırışıklık sahibi insanların karp damar hastalığından ölme riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi. 

alindaki-kirisiklik-ve-cizgilerin-n-STgK