Kalbin sağlığı nasıl korunur yürüyüş için öğle saatlerini tercih edin!
Sağlık Yazıları

Kalbin sağlığı nasıl korunur yürüyüş için öğle saatlerini tercih edin!

Uzmanlar, soğuk havaların kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söylüyor! Kış mevsiminde etkili olan soğuklar damarların büzüşmesine neden olarak kalp krizi riskini 3 kat daha fazla arttırıyor. Peki kalp sağlığı korunur? Kalp sağlığına dair tüm bilinmesi gerekenleri Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Nuri Cömert’ten öğrendik. İşte soğuk havalarda kalp sağlığını korumak için yapılması gerekenler! 

SOĞUK HAVALAR KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR! 

Özellikle kış aylarında ve kışın en soğuk zamanlarında  kalp krizi riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Uzmanlar, altta yatan bir neden olmasa bile soğuk havaların kalp krizine neden olabileceğini söylüyor. Her insanın soğuk havaya verdiği tepki farklı olmaktadır. Bu farklılıklar yaşa, fiziki duruma ve altta yatan kronik hastalıkların sayısına göre değişim göstermektedir. 

SOĞUK HAVA DAMARLARIN BÜZÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR 

Soğuk hava kalbe kan taşıyan damarların büzüşmesine neden olmaktadır. Bu da kalbe giden kanın azalmasına neden oluyor. Kalp mevcut olan vücut sıcaklığını korumak istiyor. Bu nedenkle daha fazla kan pompalamak zorunda kalıyor. Bu da oksijene duyulan ihtiyacı arttırıyor. Ancak büzüşen damarlar nedeniyle bunu iletemiyor. Bu da kalp krizine neden oluyor. 

SOĞUK HAVADAN KORUNMASI GEREKEN KİŞİLER! 

Soğuk havadan özellikle korunması gereken kişiler; daha önceden kalp damar veya kapak ameliyatı olanlar, şeker hastası olanlar, KOAH hastaları, yaşlılar, çocuklar özellikle soğuk havalardan korunması gereken kişilerdir. 

CEKETİNİZİN ÖNÜNÜ KAPALI TUTUN 

Yürüyüş için havanın ısınmaya başladığı öğlen saatlerini tercih edin.Göğsün ön bölgesine soğuk havanın direk gelmesini engelleyin, ceketinizin önünü sürekli kapalı tutun.

MUTLAKA ATKI TAKIN 

Dışarı çıkarken ağız ve boyun bölgesini içine alacak atkı gibi aksesuarlar kullanın.
Düzenli beslenmeye ve sıvı alımına özen gösterin.

DÜZENLİ BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİN 

C vitamini açısından zengin, turunçgiller ağırlıklı bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek gıdalar tüketin.Düzenli beslenmeye ve sıvı alımına özen gösterin.