Zerdeçalın yararları ve harcarken dikkat edilmesi gerekenler neledir hangi hastalıkları önlüyor?
Sağlık Yazıları

Zerdeçalın yararları ve harcarken dikkat edilmesi gerekenler neledir hangi hastalıkları önlüyor?

Uzun senelerdir sindirim sistemi, cerahat giderici ve antioksidan yararları için kullanılan taze zerdeçal, bilim dünyasının hakkında araştırma yaptığı bir hayli şifalı nebatın önüne geçti. Besin güvenliği, tüm dünyada giderek artan bir mesele olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Kuru veya toz formuna getirilmiş yiyecekler, kapsadığı temel verimli bileşenlerini kaybederken, hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Hasarlı maddelerden korunmak için en bereketli yol ise besinlerin taze biçimde harcanmasından geçiyor. 

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARININ ÇÖZÜLMESİNİ SAĞLIYOR!

Sindirime takviyeci olan safra imalini artırıcı özelliğinden dolayı taze zerdeçalın hazımsızlık ve mide ekşimesi şikayetlerini eksiltmektedir. Taze zerdeçal, daha çok bayanları etkileyen duyarlı bağırsak hastalığını yatıştırırken, iltihabi bağırsak hastalıklarından “ülseratif kolit”in de hakimiyet altına alınmasına takviyeci oluyor. Fakat fazla tüketimin ters tesir yapıp mideyi daha da rahatsız edebilmesi sebebiyle tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor.

İLTİHABI ÖNLÜYOR-EKLEM AĞRILARINI AZALTIYOR

Günümüzde beslenme bozukluğu, hazır ve işlenmiş besin tüketiminin çoğalması, hareketsizlik ve kiloluluk, bir hayli insanda iyileşmeyen iltihabi süreçleri alana getiriyor.Araştırmalara göre taze zerdeçal, kapsadığı curcumin bileşiği ile iltihabi süreci önlemede fayda sağlarken, ilerleyen yaşlarda alana gelen eklem sızılarının eksiltilmesinde de takviyeci oluyor.

 KALP DAMAR SAĞLIĞINI DESTEKLİYOR

Bilimsel araştırmalara da dikkat toplayan Taylan Kümeli, taze zerdeçalın damar kireçlenmesinin durdurulmasına, atardamarlarda plak yaradılışının eksiltilmesine ve kan pıhtısı yaradılışının yasaklanmasında rol aldığı ve bu özellikleri ile kalp hastalıkları, kalp krizi ve inmeyi önlemeye takviyeci olduğuna dair bilimsel çalışmalar bulunduğunu, ayrıca kanser rehabilitasyonu için yapılan muayenehane çalışmalarda da taze zerdeçalın içinde bulunan curcumin bileşeninin katkısının yoğun olarak incelendiğini belirtiyor.

UNUTKANLIĞA VE ALZHEİMER HASTALIĞINA KARŞI OLDUKÇA TESİRLİ

Taylan Kümeli, “Avusturya’daki Swinburne Üniversitesi’nin 2015 senesinde yaptığı araştırmada, 60 ila 85 yaş arası 60 gönüllüde curcumin ekstraktının tesirleri incelenmiş.

Curcumin’in Alzheimer hastalığına karşı da tesirli olduğu ve tedbir olarak kullanılabileceğinin düşünüldüğünü ifade eden Kümeli, “Alzheimer hastalığının nedenlerinden biri beyin hücrelerinde biriken beta amiloid proteinlerin nöronlar üzerinde plaklar yaratmasıdır. Curcumin’in beta amiloid proteinlerin toplanmasını önleyerek özgür radikallere karşı beyni gözettiği düşünülmektedir” diyor.

 OPERASYON EVVELİ VE GEBELİKTE DİKKAT!

Taze zerdeçal için günlük kullanım ölçüsünün 6 – 8 gram olabileceğini belirten Taylan Kümeli; “Ancak taze zerdeçalı bir hafta içerisinde operasyon olacak şahısların harcamaması gerekiyor. Gebelerde de rahim kasılmalarını artırabileceği için, yoğun harcanmamasını da öneriyoruz” ihtarında bulunuyor.

Kümeli, “tabiatın altın reçetesi taze zerdeçalla yemeğe, çorbaya, ete, balığa, salataya, yoğurda, her şeye sağlık katabilirsiniz. Taze zerdeçal ile hazırlayabileceğiniz çok pratik bir Altın Sos tarifi var. Bu sağlık dolu sosu, tüm yemeklerinizde kullanabilirsiniz” diyor.

TAYLAN KÜMELİ’NİN ALTIN SOS TARİFİ;

Rendelenmiş taze zerdeçal, zeytinyağı, azıcık da taze çekilmiş karabiber.

Salata ve yoğurdunuza muhteşem bir lezzet katacaktır. 

.