Zayıflatan baharatlar nelerdir?
Sağlık Yazıları

Zayıflatan baharatlar nelerdir?

Fazla kilolardan kurtulmak için bir çok çözüm yolları deniyoruz. Sizler için gün içerisinde öğünlerinize bu baharatları ekleyerek metabolizmanızı hızlandırıp fazla kilolarınızdan kurtulabilirisiniz…

Zencefil ile hem midenizi rahatlatın hemde fazlalıklarınızdan kurtulun!

Bu baharatı günlük hayatımızda çeşitli şeyler de kullanıyoruz. Mesela çayın içerisine ya da yemeklere baharat olarak kullanıyoruz. Peki zencefilim metabolizmayı hızlandırdığını ve fazla kilolarınızdan zencefil yardımıyla kurtulabileceğinizi biliyor musunuz? Zencefilin mide yatıştırıcı ve fazlalıklarınızdan kurtulmak gibi özellikleri bulunmaktadır. Zencefil aynı zamanda içerisinde antioksidan içermektedir. Yapılan araştırmalara göre zencefil içerisinde bulunan ‘kapsaisin’ kalori yakımında yardımcı olarak aynı zamanda gün içerisinde yok kalmanızı sağlar.

kilo vermeye yardımcı olan baharatlar nelerdir

Detoksun vazgeçilmez malzemesi maydanoz ile kilo verin!

Sofralarınızın vazgeçilmez malzemesi maydonoz hem salatalarınızda hemde yemeklerinizde kullandığınız dünyanın en meşhur garnitürü olan maydanoz yapılan araştırmalara göre içerisinde bulundurduğu antioksidan ciğerleri temizleyerek metabolizmayı hızlandırma özelliği ile gün içerisinde öğünlerinizde maydanoz tüketerek fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz! Yağlı yiyecekler tüketen kişilerin veya karaciğeri hasarlı olan kişilerde metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır maydanoz ile bu durumu tersine çevirebilirsiniz.

kilo verdiren baharatlar nelerdir

Öğünlerinizde biberiye tüketin kilo kontrolünüzü elinize alın!

Yapılan araştırmalar sonucunda biberiyenin içerisinde bulunan ‘Karzonik asit’ kan şekerini azaltırken aynı zamanda kilo dengesini korumaktadır. Gün içerisinde öğünlerinize biberiyeyi ekleyerek kilonuzu dengeleyebilirsiniz.

”Acı zayıflatır!” Klişe demeyin, kilo vermede en etkili baharattır kendisi;

Baharatlar içerisinde bulunan pul biber içerisinde bulunan ‘Kapsaisin’ metabolizmanızı hızlandırıyor. Böylelikle fazlalıklarınızdan kurtulmak için acı severlerin dikkatini çekebilir.

Yağ yaktıran karabiber!

Yapılan araştırmalar sonucunda sofraların vazgeçilmez baharatı karabiberin içerisinde bulunan ‘Pipeline’ yağ yaktırmada oldukça etkilidir. Günlük öğünlerinize karabiberi ekleyerek aynı zamanda vücudunuzda oluşan yeni yağ hücrelerin de önüne geçmektedir.

Kas kütlesini arttıran ‘Hardal Tohumu’

Dünya genelininde bilinen hardal baharatı metabolizmayı hızlandırma da oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre, hardal tohumunun içerisinde bulunan homobrassinolide’nin yağsız vücutlarda kas oranını arrtırmak için hücreleri uyarabildiğini ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir başka sonuç ise Hardal da bulunan melatonin kalori yakan özelliği ile metabolizmayı harekete geçirmesine yardımcı olarak kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır.

kilo verdiren baharatlar