Ceviz suyu zayıflatır mı faydaları nelerdir nasıl hazırlanır?
Sağlık Yazıları

Ceviz suyu zayıflatır mı faydaları nelerdir nasıl hazırlanır?

Karın ağrısı nasıl geçer? Gaz problemi nasıl çözülür? Ceviz suyu çok işe yarıyor? Peki ceviz suyunun faydaları nelerdir? Ceviz suyu ne işe yarar? Her sabah bir bardak ceviz suyunun faydalarını görünce şaşıp kalacaksınız. İşte tüm bu soruların cevapları haberimizde…

CEVİZ SUYUNUN FAYDALARI

Ceviz suyunun faydaları çok fazladır. En bilinen faydası tansiyonu düşürücü etkisidir. Yüksek tansiyon hastası olan kişilerin tansiyonlarının normale dönmesi adına ceviz suyu içmeleri ve içerisindeki cevizleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda ceviz suyu kötü kolesterolün düşürülmesinde de ekilidir. Onu düşürürken iyi kolesterolün de artmasını sağlamaktadır. Her gün düzenli olarak ceviz suyu içildiğinde bir hafta içerisinde kötü kolesterolün düştüğü görülmektedir. Ceviz suyu kan damarlarında bulunan tıkanıklığın açılmasına da katkı sağlamaktadır. Kan dolaşımını rahat hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra lif yönünden de zengin olan ceviz suyu kabızlık ile de mücadele etmektedir. Bu etki için önemli olan nokta ceviz suyunun düzenli olarak tüketilmesidir.

KARIN ŞİŞLİĞİNE BİREBİR

Karın şişkinliği ve gaz problemi yaşan kişiler için ceviz suyu faydalarını sağlamaktadır. Tiroid değerlerinin normale dönmesine yardımcı olan ceviz suyu gerginliği gidererek sinirleri rahatlatmaktadır. Ceviz suyu içen kişiler kolay kolay sinirlenmemekte, içeriğinde bulunan omega 3 sayesinde sinir sistemleri yıpranmalara karşı korunmaktadır. Bu omega 3 onun haricinde hafızayı güçlendirmekte ve beynin işleyişini artırmaktadır. Aynı zamanda halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetleri gidererek daha enerjik bir vücuda sahip olunmasında etkilidir. Depresyon ile mücadele eden kişilerin en önemli yardımcısı ceviz suyudur. Bu kişilere süzenli olarak ceviz suyu içmeleri önerilmekte, bu sayede daha mutlu olunduğu gözlemlenmektedir.

ZAYIFLATIR MI?

Ceviz suyu ile kilo vermek mümkün olmaktadır. Genellikle kilolu insanlar sürekli olarak gelen tatlı yeme istekleri ile mücadele etmekte zorlanmaktadır. Bu durumda olan insanlar için ceviz suyu en etkili çözümdür. Böylelikle tatlı krizleri önlenmekte ve aşırı iştah kontrol altına alınmaktadır. Ceviz suyunun uzun süre tok tutan özelliği bulunmaktadır. Bu sayede kilo verme süreci üzerinde olumlu etki meydana getirmektedir. Detoks etkisi de bulunan ceviz suyu vücudu toksinlerden ve zehirli atıklardan arındırmaktadır. Aynı zamanda karaciğeri temizleyerek karaciğer detoksu sağlamaktadır. Cevizin içerisinde bol miktarda amino asit l arginin maddesi bulunması karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak cevizin içindeki glutatyon isimli madde ve omega 3 yağ asitleri de karaciğer detoksu üzerinde etkili olmaktadır.

İŞTAH KONTROLÜ SAĞLAR

Zayıflamak isteyen kişiler genellikle iştahlarının sürekli açık olmasından şikâyetçidir. Ceviz suyu içildiği takdirde iştah kapanmakta, aşırı yemek yeme isteği giderilmekte ve kilo alımı kontrol altına alınmaktadır. Özellikle ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum diyenler için ceviz suyu bulunmaz bir nimettir. İçilen ceviz suyu ile metabolizma hızlanmakta ve verilemeyen kilolar rahatça verilebilmektedir. Ayrıca göbek eritmeye de yardımcı olan ceviz suyu istenmeyen kilolardan kurtulmak için etkilidir.

CEVİZ SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Ceviz suyu hazırlamak oldukça kolaydır. Bunun için gerekli olan malzemeler bir ya da iki tane ceviz ve oda sıcaklığında bir bardak sudur. Hazırlamak için öncelikle akşamdan cevizlerin kabuğu kırılır ve elde edilen ceviz içleri bir bardak suyun içerisine atılarak sabaha kadar bekletilir. Daha sonra sabah uyanında dişler ve ağızlar temizlendikten sonra akşamdan hazırlanan ceviz suyu içilir ve geriye kalan cevizler de yenilir. Bu sayede ortaya çıkacak olan fayda daha da artırılmaktadır. Hızlı sonuç alabilmek için ceviz suyu tek seferde değil de yudum yudum içilmeli, içtikten yaklaşık yarım saat sonra kahvaltı yapılmalıdır. Her sabah aç karnına içildiğinde ceviz suyunun yararları daha fazla olmaktadır.