Genel Sağlık

Zayıflamanın ‘beyaz’ hali

.jpg

Doğduğumuz günden itibaren ömrümüzün sonuna kadar yiyebileceğimiz en temel besin maddesi süt ve sütten yapılan organik yiyeceklerdir. Kadınlarda kemik erimesinin düşmanı olan sütün zayıflattığını öğreniyor muydunuz? Sütün bedenimize etkileri bununla kalmıyor…

16639.jpg

En kıymetli vitamin kaynağı

Beslememizin üç temel taşı olan yağ, karbonhidrat ve proteini birlikte ve yeterli dozda kapsayan en kıymetli yiyeceklerin başında süt kazanç. Bununla birlikte çok faydalı mineraller olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından çok zengindir. Aynı zamanda B2, B12, C, D, K ve A vitaminlerinin de en kıymetli kaynaklarından biridir ve gerçeğinde sütün %87 ’ye yakını sudur. Başka Bir Deyişle sütün içindeki tam maddeler organizmanın sağlıklı yaşaması için yeterlidir.

17214.jpg

Günde en az iki bardak süt

Ulusal süt ve süt mahsullerinin yayınladığı Türkiye ’ye özgü beslenme kılavuzunda yetişkin fertlerin 2-3 porsiyon 200-600 mlt, çocuklar, hamileler, süt veren anneler ve menopoz sonrasındaki kadınların ise 3-4 porsiyon 600-800 mlt günlük süt tüketmeleri önerilmektedir.

17216.jpg

İki bardak süt kalsiyum deposu

Sütün en kaliteli bileşenlerinden biri de kalsiyumdur.

Bunun için günde iki su kadehi süt içmek yeterlidir. İki su kadehi sütün içindeki kalsiyumu farklı kaynaklardan almaya çalıştığımızda 5 kiloğram et, 8,5 kilo elma veya 6,5 kilo patates yemek gerekir.

17218.jpg

Çocukluk çağında süt içmeyen risk altında!

İnsanlarda kemik yoğunluğunun gelişimi en fazla 20 ’li yaşlara kadar devam eder. Çocukluk ve gençlik senelerinde yeteri kadar süt tüketimi, kalsiyum ve fosfor açısından kemik mineralizasyonunu sağlar. Bu yaşlarda şayet yeteri kadar süt mahsulleri tüketilmez ise 30 ’lu yaşlardan sonra kemik deformasyonları ve kemik erimesi ortaya çıkma riski çoğalır.

17221.jpg

Süt kardiyovasküler hastalıklardan korur

Birçok epidemiyolojik çalışma da, yüksek kalsiyum alımının kötü kolesterolü eksilttiğini iyi kolesterolü artırdığını ortaya koyuyor.Yakın zamanda Galler bölgesinde yaşayan erkeklerde yapılan araştırmaya göre, çok süt mahsulleri tüketen erkekler daha az kardiyovasküler hastalıklara yakalanıyorlar.

17222.jpg

Zayıflamak için süt için!

Yeniden son zamanlarda kalsiyum ile alakalı yapılan araştırmalarda kalsiyumun zayıflamaya destekçi olduğu ile alakalı da kabideler var.

Özellikle ağırlık kaybının daha çok yağ kitlesinden ve bel etrafından olması da ehemmiyetli.

17224.jpg

Özellikle az yağlı süt mahsulleri kullanımı ile bu etki artmaktadır çünkü sütün yağı azaltılırken kalsiyum oranı değişmemektedir. Dolayısı ile daha az kalori almak mümkün olmaktadır. Orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir perhizin uygulandığı kişiye özel beslenme programında, günde 3 bardak süt tüketimi yeterli olmaktadır.

17225.jpg

Sütün içindeki kalsiyumun zayıflamayı artırıcı etkisi öteki süt mahsullerinden bir miktar fazladır. Ancak süt yerine yoğurt, ayran, peynir tüketildiğinde de yağ yakımı hızlanmakta, kişilerde daha fazla doygunluk hissi oluşmaktadır.

17226.jpg

Zayıflamak isteyenler yemeklerden evvel sıcak süt içsin!

Sütü sıcak olarak tüketmek mide boşalma zamanını uzatacağı için zayıflamak isteyenler sıcak süt içebilir.

Gün içinde yemeklerden evvel bir çay kadehi kadar süt içmek iştahı kyapıt ve kişinin daha az yemesini sağlar. Yoğurtlar da mümkün olduğu kadar günlük pastorize süt kullanarak konutta mayalanmalıdır.

17228.jpg

17231.jpg
.