Fregoli belirtiyi nedir bulguları nedir rehabilitasyonu var mıdır?
Sağlık Yazıları

Fregoli belirtiyi nedir bulguları nedir rehabilitasyonu var mıdır?

Fregoli belirtiyi öteki psikolojik rahatsızlıklar arasından değişik olan ve dünyada ender olarak görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu belirti bir şahsın suratını etrafındaki herkesin suratında görmesidir. Hatta fregoli belirtiyi bir şahsın suratını değişiklerine kopyalandığı görüşü idrak etmesidir. Bu belirtiye misal vermek istersek, şahsın kendisi dışında çevresindeki herkesin tek bir birey olduğunu düşünmektedir. 

Fregoli belirtiyi bulgusu gösteren şahıslar, yaşadıkları fobiyle kılık değiştirmiş şahıslar tarafından taciz edildiğini düşünüyor ve taciz edilme paranoyaları yaşamaktadır. Fregoli belirtisinde şahıslar, kendilerine hasar verecek şahıslar arasında uzaktan tanıdığı ya da ‘En yakın dostlarını bile bir tehdit olarak idrak ederler.’

Herkese kuşkuyla yanaşılmasına neden olan ve şüpheciliğin doruklarında dolaşılan fregoli belirtiyi Türkçede binbir surat belirtiyi olarak da anılmaktadır. Belirti ilk kez 1927’de genç bir kadının tiyatroda izlediği oyuncu tarafından takip edildiğini iddia etmesiyle ortaya çıkmıştır. Psikolojik rahatsızlık, araştırmalar neticesinde tıp tarihinde kendine yer edinmiştir. Hastalığa ismini dolaylı yoldan veren oyuncu ise 1867-1936 seneleri arasında yaşamış olan İtalyan oyuncu Leopoldo Fregoli’dir.

Fregoli belirtiyi bir hayli psikolojik rahatsızlık gibi ileri ebatlara gitmeden kesinlikle bir hekim hakimiyeti altında takibi yapılması gereken bir hastalıktır. Fregoli belirtiyi yaşayan şahıslarda, beyindeki duyguları hakimiyet eden bölge olan limbik sistem ile insan suratlarını anımsatan bölgeleri arasında fazla derecede bağ bulunmaktadır. Bundan dolayı da gördükleri herkesi aynı birey sanmakta ve yanılsama yaşamaktadırlar.