Yüzdeki Buruşukluğu Gidermede En Yeni Teknikler
Grip - Soğuk Algınlığı

Yüzdeki Buruşukluğu Gidermede En Yeni Teknikler

Göz ve yanak bölgesindeki buruşukluklarda ataçlama yöntemi ile oldukça zaferli neticeler alınıyor.
Bu yöntemle, hasta cerrahi açıdan vurulmuyor, dışarıdan görünen bir kesi olmuyor. Yalnızca üst göz kapağındaki tende küçük bir çizgi kalıyor, o da zamanla kaybolup gidiyor.
Prof. Dr. Nazım Durak, günübirlik buruşukluk giderme yöntemlerinin avantajları ve dezavantajlarıyla alakalı sualleri cevapladı.
* Günübirlik buruşukluk giderme tekniklerinin en yeni uygulaması nedir?
Bir gün içinde buruşukluklarından kurtulmak isteyen bireylere en kolay ve tesirli yöntem olarak ataçlamayı öneriyoruz. Bizim ‘ataçlama’ ismini taktığımız bu metot; ufak buruşuklukların giderilmesinde dünyadaki en yeni yöntemlerden biri. Hastada son derece zaferli neticeler elde etmemizi sağlıyor. Bunun için göz kapağından girilerek göz yuvarlağının üst kısmındaki kemik çıkıntıya ‘tırmık’ biçiminde, bedenin tepkin göstermediği aynı zamanda eriyebilen bir yaradılış yerleştiriyoruz. Göz ve yanak bölgesindeki buruşukluklarda ataçlama ile zaferli neticeler alınıyor. Hasta cerrahi açıdan vurulmuyor, dışarıdan görünen bir kesi bulunmuyor. Yalnızca üst göz kapağındaki tende küçük bir çizgi kalıyor o da zamanla kaybolup gidiyor. Tüm bu operasyonlardan sonra hasta rahatlıkla evine gidebiliyor. Birkaç günlük şişlik ve ödemden sonra iyileşme sağlanıyor.

* Bu yöntemi kimlere öneriyorsunuz? Suratında sarkma başlayan göz etrafında ‘kaz ayağı’ dediğimiz buruşukluklar beliren bireylerin suratlarında ağlamaklı bir ifade vardır. Bu bitkin ifadenin yok edilmesi, başka bir deyişle kaz ayaklarının ve yanakların sarkıklığının ortadan kaldırılması, kısa zamanda surata en az 5-10 yaş gençleştiren taze ve canlı bir görüntü sağlar. Ataçlar bu mevzuda zaferli netice almamızı sağlıyor, 40 yaşından itibaren rahatlıkla bu yöntemleri uygulayabiliriz.
* Aysel Gürel gelse onu reklâmdaki gibi yapabilir misiniz, Deniz Akkaya’ya gerçekten eş mi? Başka Bir Deyişle reklâm hakikat olur mu? Aysel Gürel, yapılacak olan operasyonlarla inanılmaz değişir. Ayrıca canlı ve hareketli bir özelliğe sahip olması operasyonun galibiyetine ek katkı sağlar. Ancak onun için iyi bir operasyon programı gerekir. Aysel Gürel’in 20-30 yaş gençleşmesi olasıdır. Ancak ufak harekâtlarla bu iş halledilemez. Özellikle bayanlarda yapılan estetik ameliyatlar sonrasında ağız etrafı, üst dudaktaki buruşukluklar, kalıcı olarak operasyonun zaferini negatif doğrultuda etkiliyor, hastanın yaşını da ele verir. Radikal operasyonlar reelleştirildikten sonra revizyon, cilalama ve parlatma gibi harekâtların da yapılması gerekir. Tıpkı bir mobilyada olduğu gibi. Tıp mucize yapamaz ama harika neticeler doğurabilir.
İnsanlar buruşukluk operasyonu için işlerinden uzun zaman bölmek zorunda kalıyorlar mı? Bu günübirlik cerrahi harekâtlarda, 2 ile 7 günlük bir dinlenme süresi ayırırlarsa neticeleri çok daha iyi oluyor. Ufak cerrahi operasyonlardan sonra işlerine devam edebiliyorlar, ancak bizim yeniden de teklifimiz birkaç günü kendilerine ayırmalarıdır. Ancak artık tüm yöntemler bunun içine ciddi işlemler de dahildir; insanların en kısa zamanda işlerine dönmeleri üzerine geliştiriliyor.
Estetik cerrahinin henüz yeterince zaferli olamadığı suratımızda bir bölge var mı? Yok, her türlü bölgeye müdahale edebilecek, bilgi, teknik ve ekipmana estetik cerrahi artık sahip.
Sizi en fazla zorlayan hasta tipi hangisidir? Sigara içen hastalardır. Sigara hem buruşuklukların çoğalmasına neden oluyor hem de operasyon sonrasındaki iyileşme zamanının uzamasına yol açıyor. Sigara içen bireylere estetik operasyon yaptığınızda da mesele çıkar, şişlikleri inmez, rahat soluk alamazlar ya da bir karın germe, surat germe operasyonunda, meme operasyonunda yaraların iyileşmesi gecikir. Yaralar açılır. Muhakkak meçhul iz kalacakken, geniş izler ortaya çıkar ya da bir hafta, on gün içinde iyileşecekken bu, bir ayı bulur. Burada bu kere doktoru yargılamaya başlar. Etrafındakilerin, “Sen neden iyileşmedin? Acaba hekimin sana yanılgılı bir operasyon mu yaptı?” gibi konuşmalarından etkilenerek doktorunu üzer. Yabancı bir hasta doktorun özellikle sigara mevzusundaki uyarılarını bir emir kabul eder, uyar. Bizim hastalar, hasarlı alışkanlıklarını hoş olma özleminden daha üstün meblağlar.
Sizce dünyada buruşukluklarla rehabilitasyon mevzusunda en zaferli olan namlılar kimler? Meselâ Demi Moore ve Michael Douglas suratını gerdirdi ve harekâtlar son derece zaferli oldu. İtalya Başbakanı Berlusconi suratını gerdirdi, saç ektirdi, bu işlemlerin siyaset dünyasına da atlamasına takviyeci oldu. İnsanlar zamanın tesirlerini suratlarında taşımak zorunda değiller artık… Tıpta iyi tasarlandığı ve iyi uzmanlar tarafından yapıldığı sürece, son derece zaferli harekâtlar ortaya çıkıyor.