Yürümenin beyne ilginç etkisi!
Sağlık Yazıları

Yürümenin beyne ilginç etkisi!

Yürümek kaslar ve kalp için oldukça faydalı bir aktivite. Ancak bir araştırma, yürüyüş yapmanın beyin üzerinde de etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Sonuçlar, beynin kan akışının oldukça dinamik olduğunu ve ayakların oluşturduğu basınç titreşimleriyle doğrudan bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

41466_7.jpg

Araştırmacılar, yaptıkları sunum ile yürüyüş sırasında atılan adımların oluşturduğu darbenin, atardamarlar aracılığıyla beyindeki kan tedarikini artırabilen basınç dalgaları gönderdiğini ortaya koydular.

41466_1.jpg

Şimdiye kadar, beyindeki kan temininin (serebral kan akışı), gövde tarafından istemsizce düzenlendiği ve egzersiz veya egzersizin yol açtığı kan basıncındaki değişmelerden nispeten etkilenmediği düşünülüyordu.

41466_2.jpg

Geçmişte yapılan araştırmalarda, ayağın koşu esnasındaki etkisinin (4-5 G-kuvveti), beyindeki kan akışını dinamik olarak düzenlemek için atardamarlar aracılığıyla kalp atış hızı ve adım hızı ile senkronize darbelerle dalgalara neden olduğu bulgusuna ulaşılmıştı.

41466_3.jpg

Son yapılan çalışmada, 12 sağlıklı yetişkinin ayakta durma ve yürüme (saniyede 1 metre) sırasında, beynin her iki lobundaki serebral kan akışını hesaplamak için damar çapını ve iç karotid atardamarındaki (şahdamarı) kan hızını ölçmede invazif olmayan ultrason görüntüleme kullanıldı.

41466_4.jpg

Her ne kadar koşmaya kıyasla yürüme sırasındaki adım etkisi hafif olsa da yürüme; vücutta geniş basınç dalgaları oluşturarak beyindeki kan akışını önemli oranda arttırıcı özellik gösteriyor.

41466_5.jpg

Yürümenin, serebral kan akışı üzerindeki etkileri, koşmaya kıyasla düşük olsa da, bisiklet sürme süresince görülen etkilerden daha büyüktü.

41466_6.jpg