Çay tüketiminin genler üzerinde şaşırtan etkisi!
Sağlık Yazıları

Çay tüketiminin genler üzerinde şaşırtan etkisi!

Yeni bir araştırma, çayın kanser ve östrojen metabolizması ile etkileşime giren genler üzerinde değişikliklere neden olduğunu söylüyor. İşte araştırmanın ayrıntıları…

Ancak, bu çalışmada sağlıklı olma ölçütü olarak çay tüketimi işaret edilmiyor. Çünkü oluşan bu epigenetik değişikliklerin ne kadar olumlu ya da ne kadar olumsuz etkilerinin olduğunun tam anlamıyla belirlenebilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç var.

Kaynak:Bilimfili

41966_12.jpg

Beslenme biçimi, sigara kullanımı ve kimyasallara maruz kalma gibi çevre ve yaşam tarzı faktörlerinin epigenetik değişikliklere neden olabileceği zaten biliniyordu.

41966_1.jpg

Yapılan yeni araştırmada ise, çay ve kahve tüketiminin yol açtığı epigenetik değişiklikler çalışıldı.

41966_2.jpg

Epigenetik değişiklikler, genlerimizi açıp kapatan kimyasal değişikliklerdir.

41966_3.jpg

Prof. Dr. Bahri Karaçay, “Genlerin ne zaman, nerede ve ne kadar çalışacağını belirleyen bu mekanizmaya, bir diğer deyişle DNA’nın yapısında veya diziliminde herhangi bir değişiklik olmaksızın DNA’da kodlu olan genetik bilginin açığa çıkmasında meydana gelen değişikliklere “genler üstü genetik” anlamına gelen “epigenetik” adını veriyoruz” diyerek epigenetik’in anlamını açıklıyor.

41966_4.jpg

Uppsala University’de yapılan ve Human Molecular Genetics dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, kadınlarda çay tüketimi kanser ve östrojen metabolizması ile etkileşime giren genler üzerinde epigenetik değişikliklere neden oluyor.

41966_5.jpg

Daha önce yapılan çalışmalarda, hem kahvenin hem de çayın, tümör gelişiminin baskılanması, inflamasyonun azaltılması ve östrojen metabolizmasının etkilenmesi ile insanlardaki hastalık riskinin modülasyonunda epigenetik değişikliklerden kaynaklı mekanizmalar oluşturmada önemli bir rol oynadığı ileri sürülüyordu.

41966_6.jpg

Yeni yapılan çalışmadaki sonuçlar, çay tüketen kadınlardaki epigenetik değişikliklerin erkeklerde olmadığını gösteriyor.

41966_7.jpg

Öyle ki, bu epigenetik değişikliklerin birçoğu kanser ve östrojen metabolizmasında yer alan genlerde bulunuyor.

41966_8.jpg

Önceki araştırmalar da çay tüketiminin östrojen düzeylerini düşürdüğünü, erkeklerde ve kadınlarda çayın biyolojik tepkisi arasında potansiyel farklılıklar olduğunu gösteriyordu.

41966_9.jpg

Ancak kahve tüketiminin yol açtığı epigenetik değişikliklerle ilgili herhangi bir sonuç elde edilemedi.

41966_10.jpg

Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar kanser ve östrojen metabolizmasında çaydaki farmakolojik olarak aktif bileşenlerin rolü vurgulanıyor.

41966_11.jpg