Yeterince su içtiğimizi nasıl anlarız 9 ehemmiyetli adıma dikkat!
Sağlık Yazıları

Yeterince su içtiğimizi nasıl anlarız 9 ehemmiyetli adıma dikkat!

Hayatın aralıksızı için en ehemmiyetli kaynak, metabolizmamızın en fazla lüzum dinlediği madde… Bedenimizin yüzde 60-70 ’ini oluşturan su, yaşamın temel taşı olarak karşımıza çıkıyor. Bedenin su oranını gözetmek ve tüm sistemlerinin uygun biçimde çalışmasını sağlamak için yeterli ölçüde su harcamak büyük ehemmiyet taşıyor.

22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla Memorial Ankara Sağlık Kurumu ’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, suyun yaşamımızdaki önemine dikkati çekti ve su içmek için 9 çok ehemmiyetli sebebi sıraladı.

1 – Tam yiyeceklerin, vitamin ve minerallerin temel çözücüsüdür. Bedende gıdaları minik parçalara ayırır, sindirimlerinde ve atık maddelerin bedenden uzaklaştırılmasına takviyeci olur.

2 – Kanı sulandırır ve dolaşım sırasında pıhtılaşmasını önler.

3 – Cildi yumuşatır ve yaşlılık bulgularının eksilmesine takviyeci olur.

4 – Kabızlık ve böbrek taşı yaradılışını önler

5 – Stres, gerginlik ve bunalımın rahatlamasına takviyeci olur.

6 – Metabolizmayı süratlendirerek kilo vermeyi sağlar.

7 – Hücre ve dokuların yapılarının korunmasında vazife alır

8 – Beden ısısının tertip edilmesine takviyeci olur

9 – Beden mukavemeti ve bağışıklığının kuvvetlenmesini sağlar

FAZLA SU HARCAMANIN ZARARI VAR MI?

Bedende ateş, ishal, kabızlık gibi bir rahatsızlık olmadığı takdirde sağlıklı bir bireyin günlük içmesi gereken su ölçüyü 1,5-2 litredir. Fiziksel etkinlik, hava sıcaklığı günlük alınması gereken su ölçüsünü artıran nedenlerdir. Yapılan çalışmalarda, bedenin lüzumundan fazla su tüketiminin sağlık açısından rastgele bir bereketi olmadığı kollanmıştır. Çok fazla su harcamak su zehirlenmesine de yol açabileceği için miktarı kaçırmamak ehemmiyetlidir.

SUSAMADIM DEMEYİN!

Su dışında kahve, çay, asitli meşrubatlarla alınan akışkan suyun yerini almamaktadır. Aksine bu cins meşrubatların fazla harcanması susama hissini baskılayarak, suya olan gereksinimi eksiltmektedir. Susama hissinin olmaması bedenin günlük su gereksiniminin karşılandığı anlamına gelmez.

İDRARINIZ KOYU ÇIKIYORSA…

Bireyin gün içinde uygun ölçüde su içip içmediği idrar rengine bakılarak anlaşılabilir. İdrar rengi koyu sarı ise su tüketimi noksan, samani veya berrak ise su tüketimi yeterlidir. Noksan su tüketimi birliktesi bitkinlik, halsizlik, tansiyon düşüklüğü, ciltte kuruluk gibi sağlık meselelerini birliktesi getirir. Bedende su ambarı olmadığı unutulmamalıdır, bu sebeple günlük su tüketimine çok özen gösterilmelidir.

SU İÇMEYİ SEVİNÇLİ HALE GETİRİN

Su içmeyi hoşlanmıyorum, tadını sevmiyorum ya da gün içinde usuma gelmiyor diyen pek çok fert vardır. Bu mevzuda birkaç pratik teklif kısa müddette su içme alışkanlığının kazanılmasına takviyeci olacaktır.

Birey su içmek için susamayı beklememelidir.
Su içmeyi telefon alarmı, bilgisayar ekranındaki anımsatıcı ya da minik anekdotlar yoluyla fert kendine hatırlatabilir.
Çalışma masasında ya da konuttayken devamlı görülebilecek bir yerde renkli ve şık bir sürahi, kadeh veya şişe bulundurulabilir.
Suyun içine elma, tarçın, nane yaprağı, zencefil, çilek, üzüm gibi meyveler ilave edilerek lezzeti artırılabilir.