Genel Sağlık

Spordan sonra ağrı sürüklemeyin!

.jpg

Egzersiz yaptıktan sonra ağrıyan adaleleriniz sizi spordan soğutmasın! Uzman nasihatleriyle alacağınız ihtiyatlar ağrılarınıza son vererek daha rahat sezmenizi sağlayacak.

22961.jpg

Sıkı bir egzersizden evvel hafiflemek, adaleleri elastikleştirmek gerekiyor.

Michigan Üniversitesi, American College of Sports Medicine azalarından Jon Schriner, “Egzersize başlamadan evvel beşer dakikalık yürüyüş setleri yapın ve her setin sonunda çömelerek bedenin ısınmasını ve esnemesini sağlayın.

Adalelerde laktik asit salgılanması için 10 dakikalık yürüyüşler yapın. Her yürüyüş sonunda olduğunuzda yerde bir tur dönün. Böylece boyun adalelerinizin de esnediğini sezeceksiniz” diyor.

35061.jpg

Dr.

Center for True Harmony Wellness and Medicine Sağlık Direktörü Christine Brass-Jones, “Yoğun egzersiz sonrası adale dokuları zorlanır ve yanma yapar. Adalelerin kendisini onarması ve egzersiz sonrası acıyı eksiltmesi için bu jeli kullanın” diyor.

20329.jpg

Mineral açısından zengin olduğu öğrenilen ve ülkemizde İngiliz tuzu olarak öğrenilen epsom tuzunu, 250 ml deniz suyu ve 500 ml kabartma tozu ile beraber küvete döküp iyice karıştırın.

Bedeninizin gevşediğini ve ağrılarınızın vücudunuzu terkettiğini hissedeceksiniz. Dr. Brass Jones’un nasihatine göre tuz adaleleri hafifletir, asit ve toknik maddelerin bedenden atılmasını sağlar.

33358.jpg

Egzersizden sonra yapılan duş bedene rahatlık verir. Soğuk suyla yapılan duş ise yanmayı ve ağrıyı eksiltir; hücrelerin iyileşme sürecini hızlandırır.

Schriner, “Duş alırken sıcak ve soğuk su başkalaşımı uygula böylece kendinize hidroterapi uygulayabilir, kan dolaşmını süratlendirebilirsiniz” diyor.

15598.jpg

Unutmayın, masaj yalnız ödül değil aynı zamanda kan dolaşımının süratlenmesi ve bedenin gevşemesi için çok zorunlu.

Spor Eğitmeni Gunnar Peterson, “Her haftanın sonunda kendine zaman ayır ve adalelerini masajla yumuşat. Masaj sayesinde adale lifleriniz yumuşayacak ve ağrılarınız alacak. Bunun için kendinize en uygun terapisti bulun” diyor.

Masajın faydalarını hatırlamak için tıklayın!

24195.jpg
.