Yazıcıyla Alt Çene Ürettiler
Ağız ve Diş Sağlığı

Yazıcıyla Alt Çene Ürettiler

Hollanda’da Haziran’da yapılan cinsinin ilk misali suni alt-çene nakil operasyonunun detayları, kamuoyuyla ilk defa paylaşıldı.

İmplantı LayerWise isimli işletme tarafından titan tozu kullanılarak yapılan suni alt çenenin en orijinal yanı, görüntüsünün üç boyutlu bir yazıcıda büyütülerek hazırlanmış olması.

Hasta 83 yaşında

Belçika’daki Hasselt Üniversitesi’nin Biyomedikal Araştırmalar Enstitüsü’nce geliştirilen teknoloji ilk defa kullanıldı. Suni alt çenenin nakledildiği 83 yaşındaki hastada böylesi bir harekâta gerek dinlenmesinin sebebiyse, kronik bir kemik enfeksiyonundan muzdarip olan kadının, kendi çenesinin düzenlenmesinin medikal açıdan tehlikeli kabul edilmesi oldu.

Nasıl yaptılar?

SUNİ çenenin üç boyutlu dizaynını elde eden analistler, bunu daha sonra çok rakamda iki boyutlu tabakaya ayırdı. Ardından bu tabakalar, yazıcıya sevk edildi ve yazıcı da lazer ışınlarıyla, bu ince tabakaları birbirine bitiştirdi. Yazıcı cihazının, sadece bir milimetre kalınlıkta bir alt çene tabakası elde etmek için, 33 ayrı tabakayı lazerle birleştirdiğine dikkat toplayan analistler, bu alt çenenin tamamını oluşturmak için binlerce tabaka oluşturduklarını belirttiler.