Yaz aylarında UV ışınlarından korunmanın yolları nelerdir?
Sağlık Yazıları

Yaz aylarında UV ışınlarından korunmanın yolları nelerdir?

Dünyamızı aydınlatan güneşin ışığı hayatın idamesi için olmazsa olmazlardan… Natürel güneş ışığının hayat niteliğimizi artırdığını, psikolojik vaziyetimiz üzerindeki pozitif tesirini ve D vitamini birleşimindeki ehemmiyetli rolünü hepimiz öğreniyoruz. Ama ya güneşle gelen ultraviyole ışınları? DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. Sibel Duysak, pek de masum olmayan Ultraviyole UV ışınlarının ten tarafından emilimi ile fizyolojik ve patolojik bir ekip neticeler ortaya çıktığına dikkat toplayarak, bu ışınlardan neden ve nasıl korunmamız gerektiğine dair ehemmiyetli açıklamalarda bulundu.

GÜNEŞ IŞINLARININ ZARARLARI

Güneş ışınlarının yararlı tesirlerinin yanı gizeme istenmeyen yan tesirlerinin de küçümsenmeyecek kadar fazladır. Bu tesirleri güneş yanığı, hiperpigmentasyon ciltte koyu renk metamorfozu, fotoyaşlanma, fotokarsinogenez, fototoksik ve fotoallerjik ten hastalıkları, ten immün sisteminin baskılanması ve katarakt yaradılışı olarak sıralıyor…

güneş ışınları

“Ultraviyole enerjisinin %95’ini oluşturan UVA ’nın en ehemmiyetli tesiri, eritem cilt kızarıklığı ve bronzlaşmadır.

Güneş ışığı ile tetiklenen ilaç tepkinlerinden çoğunlukla UVA mesuldür. UVA’nın gün içerisindeki yoğunluk değişkenliği UVB’ye mukayeseyle daha azdır, enlem ve atmosferik şartlardan daha az etkilenir. Pencere sırçasından dahi geçebilmektedir. Güneş yanıklarından başlıca mesul UV ışını ise UVB ’dir.Karsinojeniktir ve fotoyaşlanmada başlıca rolü oynar. UVB pencere sırçayı tarafını yakalanır ancak kuartz sırçalardan ve sudan geçebilir. Tüm sene maruz kalınan UVB dozunun takribî %72’si yaz aylarında alınmaktadır.”

UV IŞINLARINDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Son senelerde güneşlenme alışkanlığının ve sarih havada yapılan sporların yaygınlaşması, sanayide kullanılan ve teknoloji ile hayatımızın her alanına giren artifisyel UV yayan aygıtların çoğalması ile insanlar yoğun olarak UV’ye maruz kalıyorlar. Buna paralel olarak UV’nin hasarlı tesirleri de son senelerde çoğalış gösteriyor. ”Bu hasarlı tesirlerden biri olan ten kanserleri de giderek gelişen bir sağlık problemi olarak dikkat topluyor.”

güneş ışınları uv ışınları

Reelinde cildimizin UV’nin istenmeyen hasarlı tesirlerine karşı bir ekip natürel gözetici sistemlere sahip olmaktadır.

Ancak bu gözetici sistemler yeterli olmadığı için ilave gözetici tedbirlere lüzumumuz var.

Güneşderi gözetici kremler, güneşderi korunmaya uygun kıyafetler, şapka ve gözlük kullanmak. İstenmeyen tesirlerden korunmak için güneş ışınlarından şuurlu yararlanmak. Misalin, yaz aylarında güneşin dik açı ile dünyaya eriştiği saatlerde,kol ve bacaklarımızın günde 20 dakika güneş gözeticisiz olarak güneş alması, günlük D vitamini birleşimi için yeterlidir. Hayat boyu alınan güneş ışığının %80’i çocukluk çağında alınıyor. Bu sebeple özellikle çocuk ve genç yetişkinlerin güneşderi korunması için gereken ihtiyatların alınması çok ehemmiyetli.

.