Çocukları zatürreden koruma yolları!
Sağlık Yazıları

Çocukları zatürreden koruma yolları!

Zatürre Türkiye’de vefata neden olan hastalıklar arasında beşinci sırada. 1-4 yaş çocuk vefatlarının takribî yüzde 40 ’ı da zatürreden kaynaklanıyor. Peki çocukları zatürreden gözetmek için ne yapmalıyız?

Zatürre tekerrürler mi? Tekrarlayan zatürre, bir çocuğun senede ikiden fazla ya da toplam üçten fazla zatürre geçirmesidir. İyileşmeyen zatürre Persistan: Zatürre hastalığa yol açan etmene bağlı olarak 1-4 hafta içinde iyileşir. Şayet 4 hafta geçmesine karşın hastanın muayenehane gidişatı ya da radyolojik hastanın akciğer grafisi belirtileri düzelmemiş ise persistan iyileşmeyen zatürre söz mevzusudur. Bu çocukların neden tekrarlayan zatürreler geçirdiğinin ya da persistan zatüresi olduğunun bulunabilmesi için bazı muayenelerin yapılması ve bu muayenelerin neticelerine göre rehabilitasyon edilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminde eksiklik olan, kistik fibozis, hava yollarına yabancı bir cismin kaçması, reflü gibi bazı hastalıklar tekrarlayan ya da iyileşmeyen zatürrelere yol açabilir.

35663_6.jpg

Zatürrenin yüzde 90 ’ı mikroorganizma kaynaklı Vaziyet böyle olunca bu hastalığı ciddiye almak gerekiyor.

Yapılan araştırmalar zatürreye takribî yüzde 90 oranda mikroorganizmaların neden olduğunu gösteriyor. Zatürre, üç tipte görülebiliyor. En yaygın olanı, virüs zatürresi. İkincisi, daha ağır izleyen lober zatürresi. Üçüncü zatürre tipi ise iyi rehabilitasyon edilmeyen akciğer hastalıklarından kaynaklanan bronköpnomoni.

35663_1.jpg

Zatürre bulaşır mı? Zatürre bulaşıcıdır ancak bu bakteri veya virüsü alan herkes zatürre olmayabilir. Zatürre mikrobu taşıyan bireylerle yakın temasta bulunmak ve aynı çatal ve kaşığı kullanmakla hastalık, şahsa da geçebilir. Kimi bünyelerde hafif öksürük ve ateşle atlatılabilir.

35663_2.jpg

Memorial Ataşehir Sağlık Kurumu Çocuk Göğüs Hastalıkları Kısmı ’nden Prof. Dr. Fazilet Karakoç çocukları zatürreden korunması hakkında şu bilgileri verdi: Hangi çocuklarda sık görülür? Zatürre, 2 yaşından ufak olan, erken doğan, anne sütü almayan, yeterli beslenemeyen, kalabalık civarlarda yaşayan, altta uyuyan kronik hastalığı olan, sigaraya maruz kalan, anne yaşı ufak ve anne eğitimi az olan çocuklarda sıklıkla görülür.

35663_3.jpg

Korunma Anne sütü beslenme çok ehemmiyetli ve ilk 6 ay yalnızca anne sütü diyoruz.

Zatürrede aşılama çok ehemmiyetli. Zira ülkemizde kızamık, boğmaca ve verem zatürrenin en ehemmiyetli sebepleri arasında. Zatürre aşısı, 2 yaşın altındaki çocuklara 2-4 -6 -18. aylarda aşı programı içerisinde yapılıyor. Daha büyük çocuklarda ise tüm çocukların aşılanmasına gerek yok yalnızca tehlike grubunda yer alan kronik hastalığı olan çocuklara önerilir.

35663_4.jpg

Bulguları Zatürre tanısı için hastanın şikayetleri ve muayene belirtileri değerlendirilir. Zorunlu gidişatlarda akciğer grafisi çekilir, balgam ve kan incelemeleri yapılır.
39-40 derece ateş/ Titreme
Öksürük
Göğüs sızısı/ karın sızısı
Soluk darlığı var ise kesinlikle zatürre düşünülmeli ve çocuk hemen hekime götürülmelidir.
Zatürre enfeksiyonunda erken teşhis ve rehabilitasyon hayat kurtarıcıdır.

35663_5.jpg
.