Genel Sağlık

Yaz aylarında böyle besleniyoruz!

….

.jpg

Yazın kavurucu sıcaklarında doğru beslenmenin hayati ehemmiyet taşıdığını belirten Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, sıcak havalarda en doğru beslenin nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

20872.jpg

Güneşe karşı eforumuzu çoğaldıran vitaminler nelerdir?

 A vitamini

Süt ve yumurta sarısı yüksek ölçüde A vitamini kapsar. Bedende A vitaminine dönüştürülebilen lider maddeleri kapsayan bitkisel kaynaklar ise; ıspanak, yeşilbiber, havuç, kayısı, domates ve narenciyedir. Yeterli ölçüde A vitamini almak için; alerjiniz yoksa her sabah 1 adet yumurta yemelisiniz. Kahvaltıya ve öteki öğünlere bol bol domates ve yeşilbiber ilave etmelisiniz. Ara öğünlerde sıcak havalarda ayran içebilirsiniz.

Ayran; A vitamininin yanında riboflavin, D vitamini, B12 vitamini ve B6 vitamininden, kalsiyum ve fosfordan da zengindir. İçerisine tuz ilave edildiğinden dolayı sodyum ve klor minerallerinden de zengindir.

17241.jpg

&nbspC vitamini

Maydanoz, asma yaprağı, yeşilbiber, çilek, portakal, limon, greyfurt başta olmak üzere bütün meyve ve ham sebzeler C vitamini kaynağıdır. Ara öğünlerde şeftali, kayısı, kavun, karpuz gibi taze mevsim meyveleri yemek güneşe karşı yoğun antioksidan alımı ile bedenimizi güçlü kılar.

10520.jpg

 E vitamini

Bitkisel yağlar, fındık, fıstık, ceviz gibi yağlı tohumlar, bütün hububat taneleri, yeşil yapraklı sebzeler E vitamini gereksiniminin karşılamakta ana kaynaktır.

Yeterli çinko alımı güneşin cildimizde oluşturabileceği aşınmayı maniler. Haftada 1 gün kurubaklagil yemeli, haftada 2- 3 gün de balık yemeliyiz. Ekmek tüketimini bütün hububat olarak seçim etmek uzun vakit tokluk hissi yaratmanın yanında, yeterli B vitamini alımın sağladığı gibi çinko alımına da destek verir.

24331.jpg

 Selenyum

Deniz mahsulleri ve öteki etler, balıklar, sarımsak, soğan, hububatlar selenyum güzergahından zengindir. Selenyum antikanserojenik tesirinden dolayı güneşe karşı antikanserojenik kalkan oluşturur. Selenyum aynı zamanda immüm sistemin çalışmasında çok tesirlidir ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Haftada 2 -3 gün balık yiyerek selenyum alımını yeterli seviyede bitirmiş oluruz.

26530.jpg

Magnezyum

Kakao, çikolata, ıspanak, yağlı peynir, öteki yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumlar zengin magnezyum kaynaklarıdır.

Maden suyu ve sodalar Günlük magnezyum ve kalsiyum gereksiniminin karşılanmasında destek olabilmektedir.

24442.jpg

Yaz aylarında nelerden sakınalım?

– Kafeinli meşrubatlar abartmadan makul miktarlarda harcanmalıdır.

– İçkili meşrubatlar tüketimini olabildiğince sınırlanmalıdır.

– Kızartma ve kavurmalardan uzak durmalısınız.

– Trans yağ asitleri kullanmamalısınız.

– Sigara içmemelisiniz.

13574.jpg
.