Genel Sağlık

Yanılgısız bir pedikür nasıl yapılır?

.jpg

Yaz geldi, kış süresince kalın çorapların ve botların altında saklanan ayaklar için şimdi hürlük zamanı! Peki sıhhatli ve şık bir pedikür için nelere dikkat faktörüz gerektiğini öğreniyor musunuz?

27088.jpg

Pedükür yaptırırken bu hijyen kaidelerine dikkat edin!

Pedikür yaptırırken dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli nokta, malzemelerin size özel olması ya da çok iyi bir biçimde dezenfekte edilmesidir. Operasyona başlamadan evvel kesinlikle hakimiyet edin ve pak olduğundan emin olun.

Pedikür için en uygun malzemeyi seçmek için öğrenmeniz gereken birkaç ehemmiyetli püf nokta var! Et ve tırnak penslerinin, en dayanıklı element olan kobalt ile çeliğin sentezi olmasına özen gösterin.Tercih edeceğiniz penslerde bu mevzulara dikkat ederseniz, yanılgısız uygulamayı destekleyen uzun ömürlü bir pense sahip olursunuz.

27095.jpg

Uygulama başlangıcında uzmanınız sıhhatli bir pedikür için eldiven kullanmasına ve lüzumlu gidişatlarda antibakteriyel jel takviyeyi ile hijyeni sağlamasına çok dikkat edin.

Pedikür operasyonu sonrasında malzemelerinizin dezenfektasyonun ardından kesinlikle ısılı sterilizasyondan geçirilmesini sağlayanız.

Ayak parmaklarınızı hiçbir yere sürmemeye dikkat edin. Hava temas anında dahi enfeksiyon kapma ihtimali bulunduğunu usunuzdan çıkarmayın. İnsan bedeninde ten sıradan koşullarda dört saat içerisinde kendini yeniler. Fakat bu süreç içerisinde enfeksiyon tehlikeniz devam etmektedir. Bu sebeple enfeksiyon önleyici jel veya sprey kullanılmalıdır.

Pedikür işleminin sonuna geldiğinizde bir zaman kunduralarınızı giymeyin ve ayaklarınızın gevşemesini bekleyin.

27090.jpg

Peki konutta pedikür nasıl yapılır?

Pedikür için gereksinim dinlenen malzemeler, hijyeninden emin olduğunuz metal törpü, içine ayaklarınızı sokacağınız plastik bir leğen, et makası, topuk törpüsü, kağıt havlu ve pamuk.

Sıhhatli bir pedikürün nasıl yapılmasını gerektiğini öğreniyoruz.

Öncelikle varsa ojelerinizi aseton ve pamuk takviyesiyle çıkarın.

27091.jpg

Ayaklarınızın sığabileceği genişlikte bir leğene ılık su doldurun.

Bir ayağınızı sudan çıkartın ve tırnaklarınızı istediğiniz uzunlukta kesin. Törpüyle köşelerine biçim verin. Törpünüzün tersi ile tırnak etlerinizi geriye doğru itin. Bu harekât bitince et makasıyla etleri çok derine inmeden kesin. Ellerinizden daha alıngan olmanız gerekiyor.

27092.jpg

Topuklarınızı hafifçe kuruladıktan sonra ponza taşı ya da topuk törpüsü ile topuklarınızı ovun ve kremleyin. Aynı harekâtları sırasıyla öbür ayağınıza da uygulayın.

Öbür ayağınızdaki harekâtlar da bittiğinde oje sürmek istiyorsanız hazırlıklara başlayın!

Oje sürmeye başlamadan evvel parmaklarınızın arasına tüm kozmetik marketlerde bulabileceğiniz sünger parmak parantezlerinden ya da pamuk koyarak parmaklarınızın birbirine dokunmamasını sağlayın.

Ojeleriniz kuruduktan sonra süngeri parmaklarınızın arasından çıkartın.

27094.jpg
.