Vücut oruç tutmaya nasıl hazırlanır?
Sağlık Yazıları

Vücut oruç tutmaya nasıl hazırlanır?

Vücudunuzu oruç tutmaya, uzun süre aç ve susuz kalmaya alıştırmanın basit ama etkili yollarını Diyet Uzmanı Ecem Baydı Ozman’ın elmaelma.com için anlattı.

Et ve sebzeyi bir arada tüketin: Etli/kıymalı veya tavuklu sebze yemekleri hem protein ihtiyacınızı karşılamaya hem de sebzelerin posasından ve vitaminlerinden faydalanmaya yardımcı olacaktır. Sebze ve proteini bir arada almak da Ramazan öncesi sindirim sistemini rahatlatacak, Ramazan’da da uzun açlık sürecindeki hazım sorunlarından koruyacaktır.

vucut-oruca-nasil-hazirlanir5-0qIu.jpg

Ramazan ayı yaklaştı. Oruç tutmak isteyenler için pazartesi gününe kadar metabolizmalarını oruca hazırlamanın bir kaç önemli adımını sizler için derledik. Vücudunuzu oruca hazırlayarak daha rahat bir Ramazan ayı geçirmeniz mümkün. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ecem Baydı Ozman, sağlıklı bir Ramazan için şimdiden dikkat edilmesi gerekenleri anlattı: 

vucut-oruca-nasil-hazirlanir-Qtxu.jpg

Kafeini kısıtlayın, bol su tüketin: Çay, kahve ve kola gibi içeceklerde bulunan kafein kronik tüketildiğinde bağımlılık yaptığı gibi sindirim sorunlarına da yol açabiliyor. Ayrıca idrar söktürücü etkisi ile vücutta bulunan suyun böbreklerden atımını hızlandırarak su kayıplarına neden oluyor. Bu nedenle Ramazan’a hazırlık sürecinde kafeini azaltmaya, onun yerine bol su tüketmeye gayret edin.

vucut-oruca-nasil-hazirlanir2-afIE.jpg

Basit değil kompleks karbonhidratları tercih edin: Çok fazla besin değeri olmayan ancak çok yüksek kalorili tatlı, beyaz un, çikolata, şekerli aromalı içecekler gibi basit karbonhidratlı yiyecek ve içecekler kan şekerinde ani iniş ve çıkışlara yol açıyor, sık sık acıktırıyor. Bulgur, tam tahıllı ekmek, yulaf gibi kompleks karbonhidratlar ise fazla miktarda vitamin, mineral ve posa içerdiğinden tok tutuyor. Bu nedenle basit karbonhidratlardan şimdiden uzak durmaya başlayın ve Ramazan’da da daha geç acıkmak için kompleks karbonhidratları tercih edin.

vucut-oruca-nasil-hazirlanir3-RoKz.jpg

Yoğurt ve kefiri eksik etmeyin: Yoğurt ve kefir tüketmek sindirim sistemini Ramazan’a en güzel şekilde hazırlamakta oldukça etkili. Bu gıdalarda bulunan bağırsak için yararlı bakteriler, hem Ramazan öncesi hem de Ramazan’da sindirim sistemi ile ilgili yaşayabileceğiniz olası sorunları da önlemeye yardımcı oluyor.

vucut-oruca-nasil-hazirlanir4-oKHw.jpg