Vucüt Çatlakları Rehabilitasyonu
Grip - Soğuk Algınlığı

Vucüt Çatlakları Rehabilitasyonu

Süratli kilo alıp verme ve doğum gibi sebeplerle ortaya çıkan cilt çatlakları, mekanik dermoabrazyon yöntemiyle giderilebiliyor. Selülit, kilo, yağlanma derken bir başka kabusu gözardı etmeye başladık; çatlaklar. Süratli kilo alıp verme ve doğum gibi sebeplerle ortaya çıkan çatlak problemi, yalnızca bacaklarda değil, bedenin muhtelif yerlerinde oluşabiliyor.
Vücutta çatlak oluşmasının sebeplerini şöyle açıklınıyor: “Çatlaklar, süratli kilo alıp verme, hamilelik, kortizon kullanımı, metabolik rahatsızlık gibi sebeplerle oluşabilir. Rehabilitasyon için evvel sualin hangi rahatsızlıktan kaynaklandığına bakmak gerekir. Birey bu vaziyetlerden uzaklaştırıldıktan sonra, zarar tesbiti yapılır. Çatlağın rengi, yüzeyin gerginliği, çatlağın kaç yıldır var olduğu rehabilitasyonun vaktini tanımlar.”

Peeling ’e seçenek
Cilt üzerinde oluşan papül, döküntü, buruşuk, ihtiyarlama ve çatlak gibi dış faktörler suratından alana gelen negatiflikleri düzenlemek için geliştirilen yöntemlerden biri mekanik dermoabrazyon. Dermoabrazyonda uygulanan yöntem ve kullanılan makinenin özellikleri şöyle : “Özellikle çatlak problemi olarak ortaya çıkan bu buluş, ‘kimyevi peeling ’e ten yüzeyindeki ölü hücreleri atama seçenek olarak düşünülmüş. Kimyevi peling yaptığımız zaman, çatlaklarda çok yüksek konsantrasyonlara çıkmak gerekiyor. Faal maddeyi, başka bir deyişle glikolik asit türevlerini yüksek oranda kullandığımız zaman ise hastanın kesinlikle korunmasını gerektiren vaziyetler ortaya çıkıyor. Bunların en başında güneş kirleri geliyor. Cildin üst katmanını olduğu gibi kaldırdığımız için travmaya çok müsait bir alan ortaya çıkıyor. İki ucu aşikar bir bıçak gibi. Hastayı iyileştirmeye çalışırken değişik yandan travmaya sarih vazgeçiyorsunuz. Mekanik dermoabrazyonda ise aynı tesiri elde etmenize karşın hasta takribî bir saat sonra hiçbir şey yapılmamış gibi gününe devam edebiliyor.”
Vakum değil püskürtme
Dermoabrazyonla asıllaşan operasyon da yöntemi cazip kılıyor: “Alüminyumoksit kristalleri, alet takviyeyi ile cilde püskürtülüyor. Şayet bu operasyon cilde vakumlanarak yapılsa, ciltte bir ekip kızarıklık ve morarmalar olur. Oysa püskürtme yöntemi kullanıldığı zaman bu cins travmalara tesadüfülmüyor. Alüminyumoksit kristalleri ile yalnızca cilt zımparalanıyor. Natürel bu yöntem, çok ciddi cilt problemi olmayan, başka bir deyişle bir harekât gerektirmeyen hastalarda kullanılıyor.”

Yafta çatlaklardan nasıl korunurum beden çatlaklarına ne iyi kazanç çatlak kremleri bitsel çatlak kremi üretimi