Vitamin ve mineral arasındaki farklar nelerdir doğru bilinen yanlışlara dikkat!
Sağlık Yazıları

Vitamin ve mineral arasındaki farklar nelerdir doğru bilinen yanlışlara dikkat!

Kaliteli bir yaşam için bedenin muhtelif vitamin ve minerallere lüzumu vardır. Bedenin balansını sağlamak için balanslı beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Acak uzmanlar vitamin ve mineraller hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekiyor. Elmaelma.com okurları için Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, bedenimiz için gerekli olan vitaminlerle alakalı balakalar verdi.

VİTAMİN VE MİNERALLER ARASINDA NASIL BİR FARK VAR?

Mineraller hücreleri destekliyor ve bedeninizin farklı bvefatlarının işlerini yapmasına takviyeci oluyor. Vitaminler, A, B, C, D, E ve K harflerinin harfleri ile bilinir. Minerallerin örnekleri, kemiği oluşturan ve kan pıhtılaşmasını sağlayan kalsiyumu ve kanın oksijen taşımasına takviyeci olan demiri kapsar.

DOĞRU BİLDİKLERİMİZ ASLINDA…

Bazı vitaminlerle alakalı yanlış balakaların çok yaygın olduğunu ifade eden Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, bunlardan bkocamanın da “C Vitamini soğuk algınlığını maniler” şeklindeki balaka olduğuna dikkat çekti. Yıldırım, “Analistler, 10 seneden fazla bir müddetten fazla bulguları araştırdığında, C vitamini mega dozlarının çoğu insan için soğuk algınlığını yasaklamadığını gördüler. Bazı çalışmalar, semptomları biraz daha süratli aşmanıza takviyeci olabileceğini ortaya koyuyor.

EN İYİ C VİTAMİNİ KAYNAĞI PORTAKAL DEĞİL KIRMIZI BİBER!

Narenciye, C vitamininin en iyi bilinen kaynağı olabilir ancak öteki birçok meyve ve sebzede de bulunur. Çoğu yetişkinin günde 75 ila 90 miligram arasında alması gerekir. Bir yarım fincan tatlı kırmızı biber ise yaklaşık 180 cl portakal suyuyla aynı oranda C vitamini kapsar.

BEDENE ENERJİ VERMEK İÇİN B12 VİTAMİNİ DEĞİL…

“B 12 vitamini enerji verir” şeklindeki balakanın da yanlış olduğunu kaydeden Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, “Bu yanlış bir inanıştır. Yeterli B12 almak kesinlikle ehemmiyetlidir. Çok azı kol ve bacaklarınızda sızıya, kansızlığa, hafıza kaybına, baş dönmesine ve bedeninizde karıncalanmaya neden olabilir. Fakat bunu almanın sizi daha fit yaptığını veya size daha fazla enerji verdiğine dair çok az kabide var. Et, balık veya süt mahsullerini kapsayan bir perhizle yeterli miktarda B12 alabilirsiniz” ihtarında bulundu.

HERŞEYİN FAZLASI HASAR!

Takviyeler yeterli besin aldığınızdan emin olmanız için iyi bir yol olabilir ancak çok fazla almanız gidişatında birçok vitamin ve mineral zehirli olabilir. Fazla alınan A vitamini mide bulantısı, kusma ve karaciğer zararına neden olabilir. Çok fazla D vitamini alımı cılızlığa, kalp ritim problemlerine ve baş dönmesine neden olabilir. Beden A, D, E, K ve demir vitaminlerini depoladığından aşırılık uzuvlarınızda ve dokularda birikebilir ve böbreklere, karaciğere, kalbe ve beyne hasar verebilir.

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN BU VİTAMİNLER EHEMMİYETLİ!

 Kemik sıhhatinin korunmasında kalsiyum, D ve K vitaminleri, potasyum ve magnezyumun ehemmiyetli rol oynadığını ifade eden Dr. Yıldırım, “D vitamini ve kalsiyumun önemini hepimiz biliyoruz ancak son senelerde yapılan araştırmalar, Magnezyum, Potasyum ve K vitaminin de çok ehemmiyetli olduğunu vurguluyorlar. Özellikle, şayet osteoporoz ismi verilen kırılgan, incelen kemikler gibi bir riskiniz varsa doktorunuz kalsiyum ve D vitamini takviyesi önerebilir” dedi.