Genel Sağlık

Selülit neden olur, nasıl olmaz?

.jpg

Fizik Rehabilitasyon Uzmanı Dr. İrem Acar, bizi selülitle bütün anlamıyla tanıştırıyor. Bakın yaşam stilimiz başımıza nasıl bir bela açıyormuş!

Reelinde dikkat etmemiz gereken yalnızca birkaç kolay kural… Özellikle havuz ya da denize girmek için hiçbir fırsatı kaçırmamanızı öneririz. Neden mi?

29662.jpg

Selülit nasıl anlaşılır?

Kendi kendinize tanı koymak: Cildinizi iki parmağınızın arasında sıkıştırın. Portakal kabuğı görünümü varsa, selülitiniz var demektir.

Termografi: Bu bir ölçüm aletidir. Kan dolaşımının bozuk olduğu yerlerde bedenin sıradan ısısından daha soğuk ısı olur. Bu usulle selüliti erken teşhis etmek mümkündür.

Ekografi: Bu ultrason makinesine benzer.

Ani kilo alımı ve faydayı bu görünüme neden olan faktörlerden… Her zaman hareket etmelisiniz ve spor yapmalısınız. Kumpaslı vitamin alımı yaparak, beden sağlığınızı kuvvetlendirmelisiniz.

Bazı yiyeceklerden olabildiğince uzak durmanız gerekiyor. Bunlar; tuz, şeker, içki, sigara, koyu çay, kahve, çikolata, kızartma ve un gibi gıdalar. Ayrıca masaj, soğuk-sıcak duş, ve sauna çok yararlıdır.

29027.jpg

Selülitten kurtulmak için neler yemelisiniz?

Öncelikle azar azar ve sık beslenmeniz çok ehemmiyetlidir. Ağırlıklı olarak zeytinyağı harcamaya özen gösterin. Pişirme biçimleriniz ızgara, fırın ya da buğulama stilinde olmalıdır. Nebatsal çaylar ve besinleri harcamaya özen gösterin. Bol bol sebze ve meyve harcayın. Özellikle ananas, portakal, greyfurt, karpuz, domates, siyah üzüm, mango ve yeşil elma mutfağınızdan yetersiz olmasın.

15529.jpg

Selülitten hangi egzersizlerle kurtulabilirsiniz?

Su içinde yapılan hareketler selülit için çok yararlıdır.

Aynı hareketi değişik bacak için tekerrür edin. Bu hareketi 30 tekerrürden üç defa yapın.

– Bacağınızı gerin ve yana doğru hareket ettirin. Aynı hareketi değişik bacak için de yapın. Bu hareketi 30 tekerrürden üç defa yapın.

25669.jpg

– Bacaklarınızı gerin ve arkaya doğru hareket ettirin. Aynı hareketi değişik bacak için de tekerrür edin. Yeniden 30 tekerrürden üç defa yapın.

– Suyun içinde suratınız aynı güzergahta kalacak biçimde yan yan yürüyün. 15 dakika süresince yapın.

– Suyun içinde ayakta durur pozisyonda bacakları teker teker karnınıza doğru çekin. Bu hareketi de 30 tekerrürden üç defa yapın.,

– Havuzun kenarına tutunarak bacaklarınızı açıp kapayın. Her seferde 30 tekerrürden üç defa yapın.

29670.jpg

28058.jpg
.