Vefat Üçgenine Dikkat!
Cilt Bakımı

Vefat Üçgenine Dikkat!

Cildiye Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, ağız kenarı ve burun köprüsü kenarında çıkan sivilceler mevzusunda uyardı. Dr. Ata Nejat Ertek, “Sivilce yalnızca ergenlik yarıyılındaki bireyleri etkilemiyor.

Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle yetişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor. Üstelik bu gidişat ergenlik yarıyılında hiç sivilce problemi olmayan yetişkinler için son derece moral bozucu olabiliyor.” dedi.

Dr. Ata Nejat Ertek, mevzuya ait olarak yaptığı açıklamada, “Sivilceleri sıkmayın, ovuşturmayın ve patlatmayın. Özellikle yüzde çok ehemmiyetli bir bölge vardır ki bu bölgelerdeki sivilceleri sıkmak oldukça risklidir. Bu riskli bölge ağız kenarlarınızdan burun köprünüze kadar olan yerdir. Buraya vefat üçgeni ismi verilmiştir. Zira içindeki kan damarları başın arka tarafında, beyne ait temel toplardamarlarla burada birleşiyor.

Burada oluşacak bir enfeksiyon baş sızısına, görüş kaybına, felçlere, bazen de vefatlara neden olabiliyor” diye konuştu. “Suratınızla aralıksız temas alışkanlığınız varsa burun ve dudak kıllarını cımbızla aldığınız, cildinizde oyuk açtığınız veya sivilceleri patlattığınız her sefer, oluşan yaralarda bakterilerin bir araya gelmesi ve vefat üçgenindeki kan dolaşımına karışmasına neden olur” diyen Dr. Ata Nejat Ertek, “Sivilcelerden kurtulmak için A vitamininin ehemmiyetli rolü vardır. Fakat kesinlikle hekim hakimiyetinde alınmalıdır.

Yeniden çinko da cilt sıhhati açısından ehemmiyetlidir. Özellikle ergenlik çağında iltihaplı sivilce kasvetinin, sıklıkla yaşanmasının en ehemmiyetli sebebi bu yarıyılda bedendeki çinko ölçüyü seviyeyi en alt seviyededir. Çinko minerali içeriği yüksek olan kabuklu deniz mahsulleri, et, tavuk, balık gibi gıdaların harcanmasında fayda vardır. Bir cinsli kurtulamadığınız sivilce ve iltihaplı sivilcelerinizle alakalı kesinlikle bir cildiye uzmanına danışmanızda fayda var” biçiminde konuştu.