Sivilceler Hakkında Öğrenmedikleriniz
Grip - Soğuk Algınlığı

Sivilceler Hakkında Öğrenmedikleriniz

Ergenlikten çıkalı seneler olduğu halde, hala sivilcelerle mi boğuşuyorsunuz? Artık ayna karşısında sivilce ve siyah nokta sıkmak zorunda değilsiniz.
İnsan tensinin içinde özellikle de boyundan yukarısında her tüy ağzına bir yağ gözeneği düşüyor. Onun içinde de cildin parlaklığını sağlayan, onu rüzgâr ve güneşderi gözeten sebum diye bildiğimiz sabunumsu madde bulunuyor. Gözenek içine dolan yağ, bakteri ve ölü hücre birikintisi havayla temas ettiği zaman okside olarak rengi siyaha dönen bir cilt problemi ortaya çıkarır ki bu da siyah noktadır. Dolan bir gözeneğin ucu kapandığında, havasız etrafı seven bakterilerin çoğalması sonucunda kese genişler ve sivilce oluşur. Peki, siyah noktalarla nasıl baş edebilirsiniz? Tek yolu peeling ile üst teni soyup gözenekleri açmak; başka bir deyişle peeling yapmak. AHA, retinoik asit, şahsilik asit kapsayan mahsullerden yana seçiminizi kullanmalısınız.
Sivilce yaradılışına neler sebep olur?
Erişkin iltihaplı sivilcelerinin sebebi stres, makûs kozmetik mahsullerinin kullanımı, hormonlar ve doğum hakimiyet hapları olabiliyor. Stres, yağ bezlerinin fazla çalışmasını tetikleyerek; makûs kozmetikler gözeneklerde bakteri yaradılışına neden olarak; hormonlar sebum bezlerinin fazla salınım yapmasını sağlayarak; doğum hakimiyet hapları ise androjenden dolayı sivilce yaradılışına neden olarak iltihaplı sivilce yaratıyor.
Stresin kesin olarak sivilceye neden olduğunu söylemek muhtemel değil. Great Barrington’dan Dermatolog Amy Derick, “Bazı araştırmalar üniversite talebelerinin final yarıyılında sivilcelerinin çoğaldığını gösteriyor fakat bunu bütün olarak strese bağlamak doğru değil” diyor. Bu surattan, belki stres sivilce yaradılışında muhakkak bir rol oynuyor olabilir fakat stres hormonlarının sivilce yaptığı doğrultusunda kesin bir belirti bulunmuyor.

Cips, peynir ve çikolatanın sivilcelere sanıldığı kadar tesir etmediğinin haberini verelim. Aynen streste olduğu gibi beslenme konusunda da bilimsel çalışmalar rastgele bir yiyeceğin bir insanda sivilceye yol açabileceğini göstermiş değil. Fakat şunu bilmelisiniz ki makûs karbonhidratlarla yoğun beslenme sağlığa nasıl zararlıysa, sivilce yaradılışına da kısmen tesir edebilir. Bunu da hormon dengesizlikleri ile yapar. Amerikan Hastanesi, Ten ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Halil Beyazıt, “Bilimsel araştırmalar beyaz nokta ve siyah noktanın bir kent hastalığı olduğunu gösteriyor. Kentten dağa çıktıkça eksildiği göz önünde tutulursa beslenmenin bir ölçü tesirsi olduğunu söyleyebiliriz” diyor.
Sivilce sıkarken nelere dikkat etmeli?
Burun çizgisinin üzerinde kalan sivilcelerin sıkmamaya özen göstermelisiniz. Onun dışında cerahatli sivilceyi sıkıp cerahati dışarı akıttığınızda bunda makûs bir şey yok aslında. Beyazıt, “Ama insanlar genellikle nasıl sıkacağını öğrenmediğinden sivilce içeri doğru patlayabiliyor. Cildin içinde patlayan kesecik, çevresinde ciddi bir irin yaradılışına neden oluyor. O irin de büzüşüyor ve iyileştiği için o bölgede kir kalıyor” diyor.
Sivilceler için ne cins mahsuller kullanmalı?
Erişkin sivilcelerine ergenlik sivilcesi gibi müdahale etmek ise yapacağınız en büyük yanlış. Ergenlik yarıyılında kullanılacak mahsuller erişkin birinin cildinde vadedilen tesiri yaratmayacak. Fakat önereceğim iki adımı sınamak bereketinize olacak: ilk adım doğru arınıcıyı seçmekten geçiyor. Benzoil peroksit ya da salisilik asit kapsayan mahsuller uyguladığında doğru yolda olduğunuzu fark edeceksiniz. Öbür adım ise gözenekleri arınacak salisilik asitli bir peeling. Sadece çok fazla ve sert uygulamadan kaçının. Haftada iki ya da üç defa uygulayabilirsiniz.
Sivilceler hakkında çevrede gezen bazı mitler
Güneş kremi kullanmanın sivilceyi makûslaştırdığı başlı başına bir hurafe; doğru güneş kremini seçtiğiniz sürece. Kimyasal güneş kremleri UV ışınları ile reaksiyona girerek ciltte kabarcıklara neden olabilir. Bu surattan çinko oksitli bir güneş kremi kullanmakta fayda var
Öbür bir saçmalık: Sivilceleriniz var zira suratını yeterince yıkamıyorsunuz. Şayet bir evsiz kadar pis değilseniz bu kesinlikte yanlış. Derick, “Yapılan araştırmalar suratınızı günde iki kere yıkayanların bir kere yıkayanlara oranla daha sağlıklı bir cilde sahip olduğunu gösteriyor” diyor. Beyazıt da ilave ediyor: “Surat devireme işini mübalağa etmek hem oldukça gereksiz hem de cildi kurutabilir” diyor.
Ehemmiyetli bir iş yemeğine gitmeden ya da sevdiğiniz adamla ilk buluşmaya çıkmadan evvel suratınızda bir sivilce belirdiyse. her kadın gibi siz de bu sivilceyi makyajla kamufle etmeye çalışırsınız. Peki. sivilcenin üzerine makyaj yapılması ne kadar doğru, ne kadar yanlış? Bazı mahsuller görüntüyü daha da makûslaştırır. Derick. “Gözenekleri tıkayan kalın fondötenler yerine ince pudra fondöten ya da mineral pudra uygulamak sivilceleri azdırmayacak” diyor. Fakat unutmayın ki iltihaplı sivilce sadece kozmetik problemi değil, bazen kalp rahatsızlıklarının da göstergesi olabiliyor. Bu surattan ciltteki sivilce çoğalışı ciddi ebada eriştiğinde, dermatologdan takviye istemenizde fayda var.
Uzmana danışmayı ertelemeyin!
İnsanlar bir kozmetik mağazasına gider, orada çalışan bireyden bir teklif alır. Sonra o mahsullere dünya kadar para döker fakat cildi için en doğru tanıyı koyacak ve ilaç tedavisi önerecek hekime aynı parayı vermeyi yalanlar. Bir dermatolog her zaman o reçetesiz mahsullerden daha fazlasını yapar, özellikle de problematik cildi olan şahıslar için benzoil peroksit ya da salisilik asitten de fazlasını önerebilecek biri varsa o da bir dermatologdur.
Kaynak: Women’s Health

Yafta Hoşluk Kadın sivilce nasıl geçer bakım bakımlı kadın hoş hoşlaşmak bakımlı Dr. Halil Beyazıt sivilce www.memune.com