Aile Danışmanı

Vajinismus terapisi nedir?

Vajinismus, bayanlarda en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluklarından biridir. Ekseriyetle cinsel birleşmenin oluşacağı esnada kendini gösteren, vajinanın 1/3’lük kısmındaki kasların kasılmasıyla meydana gelen bağlantıya girememe durumudur. Bu durum penisin vajinaya yerleşmesini mahzurlar ve cinsel birliktelik yaşanamaz. Vajinismus rahatsızlığına sahip kişi partneriyle yakınlaşmaya başladığı sırada derin bir derde kapılır ve ekseriyetle bu beraberliğin yaşanmasından kaçınır. Şayet ön sevişme bir formda gerçekleştiyse de bayan penisin vajinaya girmesi sırasında kasılmaya başlar ve partnerinden kendini muhafazaya çalışır. Bacaklarıyla kendini kapatma, partneri uzaklaştırmaya çalışma üzere yansılar gözlemlenebilir.

Burada değerli olan bayanın bu reaksiyonları istem dışı gerçekleştirdiğinin farkında olmaktır. İstemsiz bir biçimde verilen bu fizikî yansılar bayanın aldığı keyfi kararlar değil, çözülmesi gereken değerli bir cinsel sıhhat sorunudur. Öncelikle partnerlerin bu şuurda olması hem tedavi sürecini kolaylaştıracak hem de birbirlerine karşı tahammüllerini arttıracaktır. Çiftlerin cinsel hayatlarında karşılaşacakları bu türlü bir sorun, muhakkak nedenleri olan ve tedavi sürecinden birlikte geçecekleri bir cinsel rahatsızlıktır. Bu hususta sorumluluk sadece bayana yüklenmemeli ve sağlıklı bir aile ömrü için sorun birlikte aşılmaya çalışılmalıdır.

PEKALA YA NEDENLERİ NELERDİR?

Vajinismus rahatsızlığı jinekolojik yahut ruhsal nedenlerden kaynaklanan bir cinsel hastalıktır. Ancak hadiselerin yüzde doksanı bu rahatsızlığın ruhsal temelli olduğunu göstermiştir. Bu rahatsızlığa sahip hastaların çok az bir kısmının vajinal bölgedeki işlevsel bozukluklar sebebiyle birliktelik yaşayamadığı görülmüştür. Hadiselerin çoğunluğu ise ruhsal temelli sıkıntılardan ileri gelmektedir.

Uzak doğu ve ülkemizde batı ülkelerine göre daha sık görülen bu cinsel sıhhat sorunu, birden fazla sefer kültürel tesirlerin oluşturduğu önyargılar sebebiyle meydana gelen bir hastalıktır. Bayanın bulunduğu etrafta cinsellik açısından baskıcı bir tavır ve cinselliğin ayıplanması üzere bir durum kelam mevzusuysa şuur altına yerleşen dehşetler vajinismusa sebep olabilir. Bunun yanında kişi ergenlik periyodunda ve evlilik öncesi periyotta sık sık cinsel birliktelikle alakalı korkutucu hurafeleri dinlemek zorunda kaldıysa bu hurafelerin yaşattığı kaygı evlilikte kendini müdafaa içgüdüsüne dönüşebilmektedir.

Bir öteki nedense Vajinismus rahatsızlığına sahip bireyin geçmişinde travmatik bir olayla karşı karşıya kalmasıdır. Ağrılı bir jinekolojik müdahale, taciz yahut tecavüze uğramış olmak, eşiyle zorla evlendirilmiş olmak da bu rahatsızlığın nedenleri ortasındadır. Vajinismus nedenleri açısından iki başka başlıkta bedellendirilmektedir.

Primer Vajinismus: “Birinci gece korkusu” olarak da isimlendirilir. Bayanın yaşayacağı birinci birliktelik durumunda ortaya çıkar. Temelinde bayanın makus bir olay yaşanacağı, birlikteliğin olması halinde çok acı çekeceğine dair sanılar yer almaktadır. Cinsel bağın bu formda makûs sonuçlanacağına dair bir inanış, kişinin evvelce edindiği duyumlar ve aldatıcı bilgiler sebebiyle ortaya çıkar. Daha evvel bu durumu iç dünyasında baskılamış yahut baskılamak zorunda bırakılmış bireylerin bu tip bir Vajinismus sorunuyla daha sık karşılaştığı görülmüştür. Kişinin ergenlik devrinde cinsel kimliğiyle alakalı farkındalığının ailesi tarafından oluşturulmaması hatta bu durumun bir sır üzere saklanması Primer Vajinismus’un en tipik kaynağıdır. Bu sınıftaki bayanlar sırf cinsel beraberlikten çekinmez, vajinaya giren rastgele bir şeye karşı da kasılma yaşarlar. Bu sebeple jinekolojik müdahaleler de bu bireylerde gerçekleştirilemez. Sorun algısal ve ruhsal temelli olduğu için tahlile daha çok psikoterapik formüllerle ulaşılmaktadır. Bu rahatsızlığın hiç oluşmaması ismine ebeveynlerin bu hususlarda çocuklarından kaçmak yerine onlara vaktinde, gerekli cinsel eğitimi vermeleri beklenir. Aksi taktirde yaşanacak travmalar ve tedavi süreçleri kaçınılmaz hale gelecektir.

Sekonder Vajinismus: Cinsel hayatı olağan seyrinde ilerleyen bireyin travmatik bir olay -ağrılı bir jinekolojik muayene, düşük, kürtaj, sıkıntı gerçekleşen bir doğum- yaşaması halinde gelişen vajinismus çeşididir. Birliktelik sırasında bayanın yaşadığı travmatik olayı hatırlaması ve tıpkı acıyı hissetme korkusu bu tip vajinismus’un oluşma sebebidir. Ruhsal tedavilerle üstesinden gelinebilen bir meseledir.