Cildiniz Yağlımı? Avantajda Sizde Dezavantajda
Cilt Bakımı

Cildiniz Yağlımı? Avantajda Sizde Dezavantajda

Yağlı bir cildiniz mi var! Yağlı cilt yapısına sahip olanların hem avantajlı yanı, hem de dezavantajlı yanları vardır. Cildin yağ katmanı cilde yumuşaklık sağlar ve buruşuklukların yaradılışını geciktirir. Bu bir avantajdır. Ama öbür taraftan cildin fazla yağ üretmesi, gözeneklerin tıkanması ve komedonların artmasına neden olur. Şayet komedon pakliği yapılmazsa bu yağlar oksitlenerek kabarır ve hatta irinli sivilce, iltihaplı sivilce’ ye dönüşür ve problemli cilt olur.

Özellikle yaz aylarında terle birleşince komedonlar tahriş olur ve güneş kirleri artar. Dolayısıyla yağlı cilt yapısına sahip olanların güneşe çıkmadan evvel yaz bakımıyla ciltlerini hazırlamaları komedon pakliği yaptırmaları ehemmiyetli ve doğru karardır.

Günümüzde, başka bir deyişle son senelerde yağlı cilt yapıları arttı ve problem ciltlere dönüştü. Bunun sebebi genetik faktör, manevi faktör ve dışsal etmenlerden dolayı yağlı cilt yapılarında çoğalış gösteriyor. Yağlı cilt yapıları daha fazla çoğalış göstermesi sebebine gelince, ciltler genetik etmenlerin yanı gizeme en çok manevi etmenlerden dolayı artma gösteriyor. Hormonel meseleler, stres, yanlış ve katkı maddeli yiyecekler bunların başında. Dışsal etmenlere gelince de, abuhava başkalaşımı, güneş ışınları, soğuk, sıcak, etraf lekeliliği, kapalı etraflarda klimalar, yapay hava soluma gibi faktörler yağlı cilt yapılarında çoğalış göstermesi ve cilt bozulmaların sebepleri olarak sıralayabiliriz.

GÜNEŞ KREMLERİ NASIL OLMALIDIR? 

Yağlı cilt yapısına sahip olanlar, cildine geçim sağlayan güneş gözetici kremi bulmakta güçlük sürüklerler. Çoğu güneş gözetici kremlerin içeriği, yapısı yoğundur ve bu cins içerikli mahsulleri kullanmamaları gerekir. Zira, yağlı cilt yapısına daha fazla yağ üretmesine sebebiyet verir, komedonlar aşırılaşır ve iltihaplı sivilceye dönüşür. Doğru güneş gözetici krem tercihi, jel kıvamın da su bazlı likit 50 etkenli olmalıdır. Jel ve su bazlı likit olan güneş gözeticiler yağ kapsamaz ve cilde iyi nüfuz ederek geçim sağlar.