Uyumanıza yardım edecek 5 çay
Genel Sağlık

Uyumanıza yardım edecek 5 çay

Yorucu bir günün sonunda tek isteğimiz rahat bir uyku olacaktır. Kafeinsiz ve bitkisel çaylarla iyi bir uykuya dalmanız mümkün. Uykuya zor dalıyorsanız, bu çaylar tam size göre.

1. Papatya çayı

Papatya çayı muhtemelen rahatlatıcı etki dendiğinde akla gelen ilk çay. Yapılan çalışmalar papatya çayının uyku kalitesini arttırdığı yönünde. Yoğun bir günün sonunda doğal papatya çayı ile sakin bir uykuya dalabilirsiniz. Ayrıca bazı çalışmalar papatya çayının sadece daha derin uyku için değil aynı zamanda stresi de azaltabileceğine işaret ediyor.

2. Kafeinsiz yaşil çay

Kafeinsiz yeşil çay, L-theanine denilen ve “rahatlama hislerini canlandırmaya yardım eden” bir bileşik içeriyor ve bu soğuk havalarda rahat bir şekilde uyumak için tek ihtiyacımız olabilir. 2017’de yapılan bir çalışmada, L-theanine’nin stresi azaltmanın yanı sıra uyku kalitesini iyileştirmenin anahtarı olduğu yönünde.

3. Kediotu kökü çayı

Kediotu kökü çayı, gevşemek istediğinizde sağlam bir seçenektir. Sebepsiz bir uykusuzluk yaşıyorsanız; kediotu kökü çayı size iyi gelecek.

4. Lavanta çayı

Bir lavantayı veya lavanta yağını kokladıysanız ne kadar güzel koktuğunu bilirsiniz. Aynı durum lavanta çayı için de geçerli. Güzel kokulu lavanta çayı iyi bir uyku için size seçenek olabilir.

5. Rezene ve zencefil çayı

Sindirim sistemi rahatsızlıklarının, hazımsızlığın sizi uykunuzdan ettiği olmuştur. Rezene ve zencefil çayı sindirim sisteminizi rahatlatarak size güzel bir uykunun anahtarı olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı ŞAHİN

özel içeriğidir.