Uyku getiren yiyecek ve içecekler nelerdir? Uykusuzluk çekenlerin tüketmesi gereken besinler...
Sağlık Yazıları

Uyku getiren yiyecek ve içecekler nelerdir? Uykusuzluk çekenlerin tüketmesi gereken besinler…

Stres, depresyon, ilaç kullanımı, çevresel faktörler ya da sadece yaşam tarzına bağlı olarak çekilen uykusuzluk ile baş etmede bize yardımcı olabilicek bazı yiyecek ve içecekler vardır. İçeriklerinde bulunan aminoasit ve melatonin hormonuyla kasları gevşetip rahat bir uyku çekmeye yardımcı olan bu yiyecek ve içecekler neledir? Uykusuz geçirilen gecelere bir yenisini daha eklemek istemeyenler için sizler için hazırladığımız bu haberimize göz atabilirsiniz…

 Vanilyalı Ballı Veya Ilık Seçimi Siz Yapın : Süt

Süt içerisinde barındırdığı triptofan adı verilen aminoasitler ve laktik asit ile uykuyu düzenleyip kolaylaştırıyor. Sakinleştirici özelliği bulunan vanilya çubuğunu ikiye bölüp süt ile birlikte tüketerek uyku etkisini daha da güçlendirebilirsiniz.Ilık sütün ise uyuyamama hastalığı olarak bilinen insomnia hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Ya da sütünüze ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı bal ile uyku verici etkiyi artırabilirsiniz. 

 Sadece Sevilen Bir Meyve Değil Aynı Zamanda Uyku İlacı : Muz

Doğal kas gevşeticiler olan magnezyum ve potasyum içeren muz, uyku getiren besinlerin arasında bulunuyor. Eğer normal olarak tüketmeyi sevmiyorsanız çayını da yapmak mümkün. Muzu uçlarından kesip kabuğuyla birlikte kaynar suya atıp 10 dakika kaynamasını bekleyerek demliyoruz. Böylece sakinleştirip uyku verici etkisi olan papatya çayına bir alternatif yaratmış oluyoruz.

 Her Hali Ayrı Güzel Olan Patates

Temel görevi ruh halini düzenlemek olan ve uykuya da yardımcı triptofan içeren patates iyi bir gece uykusuna yardımcı olan besinler arasında yer alıyor. Aynı zamanda mide rahatlatıcı özelliği de bulunan patates ile triptofan oluşumunu önleyen asitler ortadan kaldırılmış oluyor.

Uyku İlacından Daha Etkili : Kiraz

Sevilen yaz meyvelerinden olan kiraz “melatonin” hormonunun salgılanmasını artırarak uykuya geçiş süresini kısaltıyor. Araştırmacılar günde iki kez kiraz suyu içmenin uyku ilacından daha etkili olduğunu söylüyor. Kiraz sapı ise kaynatılarak çayı yapıldığında sinir sistemine olumlu etki yaparak rahat uyumayı kolaylaştırıyor.