Uyku bozukluğuna natürel çözüm
Tamamlayıcı Tıp

Uyku bozukluğuna natürel çözüm

Baharın gelmesi ile uyku meseleseli tekerrür baş gösterdi. Bazıları için bu geçici bir gidişat iken bazıları için ise bir hastalık. Hatta pek çok hastalığa açılan bir kapı.

Uyku meseleleri mevsim geçişlerinde ortaya çıkabilir. Yalnızca mevsim geçişlerinde uyku meseleleri yaşıyorsanız bunu kolay yöntemlerle geçiştirebilirsiniz. Mesela yastığınızın altına lavanta kesesi yerleştirebilirsiniz. Lavanta kokusu yatıştırıcı tesiri ile aromaterapinin ehemmiyetli bir parçasıdır. Uyku kumpasına destekçi olur. Melissa çayı da bir başka yöntem olabilir. Kapsadığı terpenler ve polifenolikler sayesinde rahatlaıcı tesire sahip olan melisa nebatı uzun senelerdir yatıştırıcı ve uyku tertip edici olarak kullanılmıştır. Günde 3 kez 15 gün süresince melisa içmek ve 5 gün ara vermek yalvarırsa aynı biçimde yinelenebilir uyku meselelerine destekçi olmaktadır.  Ancak uyku kumpassızlığı kronikleşmiş ve mevsim geçişlerinde bu kumpassızlıklar daha da arkasıymışsa bu yöntemler beceriksiz kalacaktır.

Bir hastalığı/meseleyi ortadan kaldırmak istiyorsak öncelikle bunun kaynağına inmemiz gerekir. Bu hastalığın/sualin yalnızca vücutsal kaynağı değil psikolojik esasının da ne olduğu ehemmiyetlidir. Kronik uykusuzluk ya anksiyete neticeyidir ya da habercisidir. Ancak uyku bozukluğu şahsı yalnızca psikolojik bir hastalıkla vazgeçmez. Ardından bağışıklık sistemine saldırır ve pek çok hastalığa neden olabilr. Kronik uyku bozukluklarında destek almak koşul. Nebat olarak kedi otu en fazla önerilen, araştırmalarla tesiri gösterilmiş. Valerian olarak öğrenilen,  Latincesi de Valeriana officinalis olan bu nebatın özellikle köklerinden elde edilen ekstreler çok değerli.  Valerin, chatin, valtrat, valerianikasit, valerenon, bornilasetat gibi bileşimler kapsayan bu nebatın ekstreleri pek çok Avrupa ülkesinde reçetesiz ilaç olarak satılmaktadır. Kedi otu bayanlarda, menopoz dönmei uyku bozukluklarına da iyi geldiği görülmüş bir nebat. Aynı zamanda tedirgin bacak belirtiyi için de kullanılmış, çalışma yapılmış bir nebat.

Kedi otunun en tesirli kullanımı yardım olaraktır. Zira nebat ekstre olarak tesirli oluyor.  Kedi otu kronik uyku bozukluklarında pek çok hekimin de teklifi. Bu nebatın yanında yukarıyada bahsedilen melisa çayı kürü de yapılabilir.

Tıbbi ve Aromatik Nebatlar Uzm.

Senem Dinç