Unutkanlık Yalnızca İleriki Yaşların Meseleyi Değil
Alzheimer

Unutkanlık Yalnızca İleriki Yaşların Meseleyi Değil

Unutkanlık yalnızca ileriki yaşların meseleyi olmaktan çıktı ve gençlerinde en büyük meseleleri haline gelmeye başladı.

En Büyük Sebeplerinden Bkocaman Vitaminsizlik

Uzmanlara göre, genç yaşta görülen unutkanlıkların en büyük sebebi vitamin beceriksizlikleri. Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkaya, her unutkanlığın demans ya da Alzheimer ile karıştırılmaması gerektiğine vurgu yapıyor ve ” Unutkanlığın basit bir sebebi olabileceği gibi çok ehemmiyetli bir sebebi de olabilir.

Unutkanlık şikâyetiyle başvuran hastaların evvel yaşına bakılıyor. Hasta genç yaşta ise evvel beslenme kumpasına bağlı vitamin ve mineral noksanlığına bakılır. Buna ek olarak bunalım, anksiyete, dikkat dağınıklığı, bellek alanını etkileyen urlar gibi sebepler üzerinde yoğunlaşırız. Alzheimer ve öbür tüm demanslar daha ileri yaştaki hastalarda ön tasarıda meblağız” diyor.

Her bireyin şahsi özelliklerine ve eğitim vaziyetine göre zekasını çalıştıracak egzersiz biçimleri değişiktir. Misalin düşük eğitim seviyeli birisi için kitap ve gazete okumak iyi bir zekâ egzersizi iken, eğitim seviyeyi yüksek bireyler için bu eksik kalacaktır. Beyin hücrelerini çalıştırırken aradaki bağlantı alanlarının çalışması da bir o kadar ehemmiyetlidir. O sebeple hasta adaylarıma kendilerine her ay bir mevzu bulmalarını ve tez hazırlar gibi o mevzu üzerinde araştırma yapıp yazmalarını öneririm. Aynı seklide yeni bir dil bilmek, bilgisayarda strateji oyunları oynamak, Sudoku bütün bulmacalar çözmek de yapılabilecek zekâ egzersizlerine misallerdir. Zekâ egzersizleri kadar beden egzersizleri de unutkanlıktan korunmada ehemmiyetlidir.

Beslenmeye de belirli dikkat edilmeli

Yrd. Doç. Dr. Sankaya, özellikle vejeteryanlerin beslenme biçimlerini buna göre tertip etmeleri ve yarıyılsal olarakB12 vitamini yardımı almaları gerektiğini söyleyerek “B12 vitamini kapsayan besinlerin dışında belleğimiz için ehemmiyet taşıyan başka besin gruplan da var. Yüksek ölçüde folik asit kapsayan koyu yeşil yapraklı sebzeler, omega3 yağ asidi kapsayan balık çeşitleri özellikle somon , ceviz, ehemmiyetli bir antioksidan olan ve selenyum kapsayan hububatlar kesinlikle besin zincirinde yer alması gerekiyor. Yapılan çalışmalar Akdeniz perhizi ile beslenen şahıslarda unutkanlığın ve Alzheimer hastalığının daha az görüldüğünü gösteriyor” diye konuşuyor. ‘Hatıra defteri gibi kullanın’ Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkaya, laflarını şöyle sürdürüyor: Aklımızı kumpaslı yakalamalıyız. Havada uçuşan işler değil, raflara dizilmiş gibi duran sıralı görevler olmalı. Bunu da ancak anekdot ederek sağlayabiliriz. Beynimizi karalama defteri gibi değil, hoş bir hatıra defterini kullanır gibi kullanmaya özen göstermeli