Uçak yolculuğunda kulaklar için ne yapmalı
Sağlık Yazıları

Uçak yolculuğunda kulaklar için ne yapmalı

uzun yol çekmek istemeyip yolculuğun kısa sürenine yöneldiğimiz uçak seyahatlerinde ”gülünü seven dikenine de katlanır” tabirine cuk oturan kulak basıncıyla baş edebilmek için Doç. Dr. Ahmet İslam sıklıkla sorulan uçak yolculuğunda kulaklar için ne yapmalı sorunun cevabını yanıtladı.

”Uçak yolculuğu ve sağlık ilişkisine yakın baktığımızda karşılaşılan bu sağlık problemlerinin en başında kulak ile ilgili sorunların geldiği görülmektedir. Uçak seyehatlarinde ya da ani rakım farkı olan durumlarda kulaklarımızda oluşan problem esas olarak östaki borusunun yeterli işlev görememesiyle orta kulak basıncını eşitleyememesi sonucu oluşur. 

Uçak inerken fiziksel kanunlara göre orta kulak boşluğundaki basınç hızla düşmeye başlar. Bu kulak zarımızın içe doğru çekilmesine yol açar. Orta kulağa açılan iç kulak zarları da orta kulağa doğru çekilir. Eğer orta kulaktaki basınç östaki borusu kullanılarak dengelenmezse, bu basıncın giderek düşmesi ile orta kulakta sıvı-kan birikmesi veya tüm zarlarda delinmeye kadar giden olaylar serisi gerçekleşir.”